Mocarstwowe ambicje Chin. "Punktem zwrotnym był 2008 rok"
- Od 2008 r. świat zaczął patrzeć na Chiny jako na taki kraj, który rośnie na przekór całemu światu i którego znaczenie geopolityczne zacznie wzrastać - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
2022-08-25, 14:00
Kto stworzył obraz Chin jako potęgi i jako kraju, którego należy się bać? Między innymi o tym mówił gość PR24. Jak wyjaśnił, zdecydowanie sami Chińczycy zadbali o rozwój takiego wizerunku choć ważne jest też to, jak my sami jako Zachód zaczęliśmy przyglądać się temu krajowi.
- Mam wrażenie, że punktem zwrotnym był 2008 r. bo z jednej strony mieliśmy wtedy Olimpiadę w Pekinie, która dla Chińczyków była pokazaniem swojego miejsca na świecie, ale co ważniejsze, był to rok kryzysu gospodarczego na świecie, Chińczycy tymczasem dalej rośli w siłę dzięki programowi stymulacyjnemu - wyjaśnił Jakub Jakóbowski.
"Przemiany w Chinach"
Analityk OSW podkreślił, że na powyższe czynniki nałożyły się potem przemiany w samych Chinach, które stały się bardziej autorytarne i agresywne wobec sąsiadów. Podkreślił jednocześnie, że od 2008 r. świat zaczął patrzeć na Chiny jako na taki kraj, który rośnie na przekór całemu światu i którego znaczenie geopolityczne także zacznie wzrastać.
Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,4 mld osób, co stanowi 18,4 proc. globalnej populacji. Pod względem powierzchni zajmują trzecie miejsce, a pod względem wielkości gospodarki - drugie po USA (pod względem PKB nominalnego) i pierwsze pod względem PKB realnego. Zgodnie z polityką migracyjną Hongkongu i Makau (będących tzw. Specjalnymi Regionami Administracyjnymi ChRL) na ich granicach wymagana jest odprawa paszportowo-celna. Według swojej obecnej konstytucji, Chińska Republika Ludowa jest republiką socjalistyczną.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Jakub Jakóbowski (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 25.08.2022
REKLAMA
Godzina: 10:32
REKLAMA