Bestialstwo Niemców w czasie II wojny światowej. Prof. Miziołek: mają moralny obowiązek pochylić się nad sprawą polską
- Niemcy mają moralny obowiązek pochylić się nad sprawą polską. Myślę, że to się stanie, choć nie wiem, czy w takim wymiarze jakiego oczekujemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie).
2022-09-04, 21:20
O stratach w kulturze poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej, a także procesie odzyskanie zagrabionych dzieł sztuki mówił prof. Jerzy Miziołek, który podkreślił, że "powinna się dokonać jakaś sprawiedliwość, za utracone dzieła musi być jakieś zadośćuczynienie".
Historyk przypomniał, że w latach 1939–1945 Niemcy zagrabili lub spalili na terenie Polski kilkaset tysięcy dzieł i starodruków.
"Straciliśmy jedną z najlepszych kolekcji na świecie"
- Najlepiej poza tym, co się działo za moich czasów w Muzeum Narodowym w Warszawie, najlepiej znam sytuację ogromnych strat, jakie poniósł Uniwersytet Warszawski. (...) To, że straciliśmy w czasie wojny, spalone z premedytacją, wspaniałych 60 tysięcy rycin - to była jedna z najlepszych kolekcji na świecie - rycin od XV po XX wiek. To jest policzalne. Wiemy, cośmy stracili - zaznaczył.
REKLAMA
Gość audycji opowiedział również, że Uniwersytet Warszawski posiadał od czasu Stanisława Augusta Poniatowskiego i Stanisława Kostki Potockiego, który po Stanisławie Auguście zakupił te dzieła. - Mieliśmy wspaniały zbiór odlewów gipsowych słynnych rzeźb antycznych. Te dzieła zostały zniszczone w ogromnej części. Z tysiąca obiektów zostało niespełna 150 - dodał.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadził: Łukasz Sobolewski
REKLAMA
Gość: prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)
Data emisji: 04.09.2022
Godzina emisji: 18.36
kmp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA