Reparacje wojenne. Prof. Gontarski: Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną, moralną oraz ekonomiczną
- Dokument z 1953 roku budzi wątpliwości z historycznego puntu widzenia. Jednak mamy w tej sprawie opinię profesora Jana Santorskiego, czyli jedynego polskiego naukowca mającego na swoim koncie monografię dot. ważności w prawie międzynarodowym, publicznym umów czy jednostronnych oświadczeń woli państw członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
2022-09-06, 15:19
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport dot. polskich strat wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł.
Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, "prof. Jan Santorski, oceniając, czy rzekome zrzeczenie się reparacji w związku z oświadczeniem z 1953 roku przez Polskę jest ważne, czy też nie, stwierdza, że nie". - Dokument został wydany pod przymusem psychologicznym oraz ekonomicznym Związku Sowieckiego - zaznaczył prof. Waldemar Gontarski.
Odpowiedzialność polityczna, moralna a ekonomiczna
- Dodajmy, że dotychczas w sposób naukowy nikt nie podważył opinii prof. Jana Santorskiego. Mało tego, wykonałem tłumaczenie przysięgłe na język niemiecki jego opinii i w 2017 roku wysłałem do ówczesnego ambasadora Niemiec w Polsce. Wówczas otrzymałem odpowiedź, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną, moralną oraz ekonomiczną - powiedział adwokat.
W ocenie rektora Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Niemcy "nie chcą się przyznać do odpowiedzialności prawnej, ale przyznali się do odpowiedzialności ekonomicznej". - Nam przecież nie chodzi o to, żeby ich potępiać prawnie, tylko o to, żeby nam wypłacili reparacje i od tego trzeba zacząć, to jest clou problemu - przyznał prof. Waldemar Gontarski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Raport reparacyjny. Prace parlamentarne zespołu
Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą ich brutalność, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.
- Współautor raportu nt. strat wojennych: dane statystyczne są twarde
- "Oświadczenie podpisane przez Bieruta nie ma znaczenia formalnego". Prof. Polak o dokumencie z 1953 r.
- Mieczysław Ryba o reparacjach: za tę zbrodnię trzeba zapłacić nie tylko w sensie finansowym
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Waldemar Gontarski (adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 14.33
PR24/nt
REKLAMA
Polecane
REKLAMA