more_horiz

Kolejna podwyżka stóp procentowych. Paweł Kowal: to zabija klasę średnią

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:21
- Stopa nie może być tak zmienna. Jest wiele krajów, w których nie można wziąć kredytu na takich warunkach - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Po raz jedenasty podwyższono stopy procentowe. Wzrosną one o jedną czwartą punktu procentowego. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 6,75 procent. Wysokość stóp procentowych wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach, opłat leasingowych, czy tych związanych z korzystaniem z kart kredytowych.

Rozwiązania prawne dot. stóp procentowych

Paweł Kowal powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że wyższe stopy procentowe odbijają się na kredytobiorcach, a to powoduje uderzenie w klasę średnią. - Rozumiem, że ktoś brał kredyt i miał ratę 2 tys. zł i przy wzroście do 2,5 tys. zł dałby radę. Jeżeli jednak z 2 tys. zł robi mu się 4,5 tys. zł, to znaczy, że coś nie działa. Jest zła legislacja, ustawy i instytucje, które mają pilnować regulacji w bankach, nie działają. Ludzie mają prawo być rozgoryczeni - podkreślił.

- Stopa nie może być tak zmienna. Jest wiele krajów, w których nie można wziąć kredytu na takich warunkach. Jestem za tym, żeby rozwiązać to ustawowo - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zadeklarował, że zajmie się odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi, które odpowiedzą na problem wysokich rat kredytów z powodu wysokich stóp procentowych. - Jeżeli moje środowisko polityczne wygra wybory, a na to liczę, to zrobię wszystko, żeby zająć się tą sprawą, jako pierwszą, ponieważ to zabija klasę średnią. To kompletna tragedia polskich domów i rodzin - zaznaczył Paweł Kowal.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
11:10 PR24 2022_09_08-12-48-32.mp3 Paweł Kowal o podniesieniu stóp procentowych (Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 12.48

dz

Zobacz także

Zobacz także