"Ma znaczenie symboliczne i polityczne". Eksperci o koronacji Karola III
W opactwie westminsterskim koronowany został król Karol III. Uroczystości rozpoczęły się procesją z Buckingham Palace do Westminster Abbey. Po przybyciu do opactwa król został przedstawiony zgromadzeniu, które oddało mu hołd. W Polskim Radiu 24 koronację króla Karola III komentują eksperci - dziennikarze, publicyści i politolodzy, specjaliści ds. brytyjskich.
2023-05-06, 11:57
Koronacja króla Karola III odbyła się podczas mszy świętej. Najpierw w opactwie westminsterskim czytane były czytania z Pisma Świętego, następnie król został namaszczony. Ten akt - najważniejszy podczas całej uroczystości - odbył się niemal prywatnie, za zasłonami. Później Karol III otrzymał insygnia królewskie, a wśród nich najważniejsze - koronę św. Edwarda.
Po koronacji Karola III insygnia otrzymała także królowa Kamila. Po tych rytach przyszedł czas na dalszy ciąg mszy świętej. W Polskim Radiu 24 trwa wydanie specjalne związane z koronacją króla Karola III.
Koronacja Karola III. "Brytyjczycy podchodzą do tego ortodoksyjnie"
Jak mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Mathea, politolog z Uniwersytetu WSB Merito, Brytyjczycy "dość ortodoksyjnie trzymają się formuły ceremonii koronacji". Wyjaśnił, że w wielu krajach rezygnuje się z wielkich uroczystości koronacyjnych, będących świętami państwowymi i religijnymi. Poprzestaje się na uroczystościach świeckich o znacznie mniejszym przepychu.
- Intronizacja króla jest formalnym potwierdzeniem objęcia przez niego władzy. Karol królem - podobnie jak wszyscy jego poprzednicy - stał się automatycznie w momencie śmierci poprzedniego monarchy. Nie trzeba do tego żadnej koronacji. I zdarzało się w historii Anglii, że byli królowie, którzy nie koronowali się, głównie dlatego, że nie zdążyli tego zrobić. To nie oznacza, że nie zaliczamy ich w poczet brytyjskich monarchów - mówił dr Grzegorz Mathea.
REKLAMA
"Koronacja o znaczeniu symbolicznym i politycznym"
- Ta koronacja ma, oprócz znaczenia symbolicznego, również znaczenie polityczne, w tym sensie, że coraz częściej mówi się o wątpliwej przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Samo Imperium jest już tylko bladym odbiciem tego, co było kiedyś. Kolejne kraje rezygnują albo rozważają rezygnację z tej formuły byłej kolonii, terytorium zależnego, które uznaje zwierzchnictwo brytyjskiego króla. Samo Zjednoczone Królestwo przez separatyzm szkocki i przez brexit otrzymało też dwa takie dość silne ciosy - wymieniał gość PR24.
- Brytyjczycy pewnie, szczególnie ci, którym zależy na utrzymaniu Zjednoczonego Królestwa, będą szukać w tej koronacji potwierdzenia, że jeszcze państwo istnieje i najlepsze lata ma jeszcze przed sobą - wyjaśnił.
- Wielkie święto brytyjskiej monarchii. Koronacja króla Karola III [RELACJA]
- Plan koronacji Karola III. Wszystko, co musisz wiedzieć [HARMONOGRAM]
- MONARCHIA BRYTYJSKA - zobacz serwis specjalny
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Wydarzenia związane z przygotowaniami do koronacji komentował dla nas korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski.
Posłuchaj
W dalszej części Wydania specjalnego o koronacji Karola III mówił prof. Radosław Rybkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posłuchaj
Po koronacji króla Karola III w Polskim Radiu 24 wydarzenia w Londynie komentował dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. brytyjskich.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski, Antoni Opaliński
Goście: dr Grzegorz Mathea (politolog, ekspert ds. Wielkiej Brytanii, Uniwersytet WSB Merito), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie), Radosław Rybkowski (Uniwersytet Jagielloński), dr Krzysztof Winkler (ekspert ds. brytyjskich)
Data emisji: 06.05.2023
Godzina emisji: 11.12, 11.34, 11.40, 14.04
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA