Dekomunizacja przestrzeni publicznej. Rozmowa z dr. Rafałem Leśkiewiczem
W sobotę w Olsztynie na placu przed Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej (Plac Xawerego Dunikowskiego) odbyła się konferencja prasowa prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego o dekomunizacji przestrzeni publicznej.
2023-07-22, 18:18
Wydarzenie z udziałem kierownictwa IPN, w tym dyrektorów pionów merytorycznych centrali i oddziałów Instytutu, zostało zorganizowane w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej "Straszy w mieście", dotyczącej znajdującego się w Olsztynie obiektu propagandowego poświęconego Armii Czerwonej.
Tadeusz Płużański rozmawiał o tym z dr. Rafałem Leśkiewiczem, rzecznikiem IPN.
Dr Karol Nawrocki powiedział, że olsztyński pomnik wdzięczności Armii Czerwonej jest symbolem pogardy dla ofiar i trybutu dla sprawców zbrodni. Podjęcie tzw. decyzji zastępczej o usunięciu tego obiektu zapowiedział wojewoda warmińsko-mazurski.
22 stycznia 1945 r. Olsztyn zajęły oddziały Armii Czerwonej; po kilku dniach stacjonowania żołnierze sowieccy podpalili miasto - zniszczeniu uległo około 40 proc. zabudowy, w tym wiele zabytków kultury.
REKLAMA
Nie bacząc na to komunistyczne władze w Polsce postanowiły podziękować Armii Czerwonej za "wyzwolenie". Zleceniodawcą pomnika był ówczesny wojewoda olsztyński - Mieczysław Moczar, późniejszy minister spraw wewnętrznych PRL.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN)
Data emisji: 22.07.2023
Godzina emisji: 15.06
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA