CBA weszło do stołecznego ratusza i MPO. Radny PiS: nie jestem tym zaskoczony
- To kontynuacja operacji wcześniejszej, czyli m.in. aresztowania Włodzimierza Karpińskiego, który był szefem MPO, jest podejrzany o korupcję i nadal przebywa w areszcie. A skoro nadal przebywa w areszcie, to znaczy, że śledztwo w tej sprawie trwa - powiedział w Polskim Radiu 24 warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości Filip Frąckowiak, komentując interwencję CBA w warszawskim ratuszu i spółce zajmującej się utylizacją śmieci.
2023-08-04, 15:15
Centralne Biuro Antykorupcyjne w stołecznym ratuszu i Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Warszawie zabezpieczyło w czwartek dokumentację, która może mieć znacznie w śledztwie dotyczącym korupcji. Ze względu na trwające śledztwo, na razie nie ujawnia jednak charakteru zabezpieczonej dokumentacji.
- Nie jest dla mnie zaskoczeniem dalsze pozyskiwanie dokumentów przez CBA - powiedział w Polskim Radiu 24 warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości Filip Frąckowiak, komentując wejście antykorupcyjnej służby do warszawskiego ratusza i MPO w celu zabezpieczenia dokumentów.
Kontynuacja śledztwa CBA
Dodał, że wejście CBA do ratusza wydawało się pewnym. - To kontynuacja operacji wcześniejszej, czyli m.in. aresztowania Włodzimierza Karpińskiego, który był szefem MPO, jest podejrzany o korupcję i nadal przebywa w areszcie. A skoro nadal przebywa w areszcie, to znaczy, że śledztwo w tej sprawie trwa - wyjaśnił.
- Nie sądzę, by było to związane z wyborami, szczególnie że ta operacja rozpoczęła się znacznie wcześniej - dodał Filip Frąckowiak, wskazując na aresztowania.
REKLAMA
CBA w warszawskim ratuszu
Czwartkowe działania funkcjonariuszy w ratuszu i MPO, to element śledztwa CBA nadzorowanego przez śląski wydział zamiejscowy departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Śledztwo dotyczy przestępstw korupcyjnych oraz działalności zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodziły podmioty gospodarcze oraz urzędnicy szczebla ministerialnego, zasiadający w rządzie w latach 2011-15.
- Przeprowadzone w czwartek czynności procesowe polegały na zabezpieczeniu dokumentacji, która może mieć istotne znaczenie dowodowe w tej sprawie - powiedział Robert Sosik z biura prasowego CBA. Dodał, że były to działania rutynowe, ponieważ badane są kolejne wątki ujawniane w toku prowadzonego śledztwa.
Posłuchaj
Robert Sosik z biura prasowego CBA: na tym etapie, z uwagi na dobro toczącego się postępowania, nie udzielamy informacji na temat rodzaju i charakteru zabezpieczonej dokumentacji (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Były wiceminister skarbu w areszcie
W zeszły piątek sąd uwzględnił wniosek śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej i przedłużył do 29 października tymczasowe aresztowanie byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Rafała Baniaka. Sąd zaakcentował realnie surową karę grożącą podejrzanemu oraz stwierdził, iż w niniejszej sprawie niezwykle realna jest obawa matactwa procesowego - wyjaśniał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.
- Zdaniem Sądu Okręgowego w Katowicach zostało wysoce uprawdopodobnione sprawstwo Rafała B. [Baniaka - zgadza się na publikację nazwiska - red.] w zakresie zarzucanych mu czynów tj. zarówno w zakresie czynu korupcyjnego, jak i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej - dodał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
REKLAMA
Były wiceminister skarbu Rafał Baniak na początku lutego usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Zarzuty związane są z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł.
[ZOBACZ TAKŻE] "Za czasów PO śmieci z Niemiec płynęły szerokim strumieniem". Poseł PiS o skardze Polski do KE
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Filip Frąckowiak (radny PiS z Warszawy)
REKLAMA
Data emisji: 4.08.2023
Godzina emisji: 13.19
Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl
Polecane
REKLAMA