"Mnożenie problemów utrudnia obywatelom dostęp do demokracji". Buda odpowiada Czaputowiczowi ws. referendum
- Istnieje grupa stronników bojkotowania referendum i będą pojawiały się nieprawdziwe argumenty, żeby zniechęcać do udziału w głosowaniu - mówił w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Skomentował w ten sposób słowa byłego szefa polskiej dyplomacji, który ocenił, że odnotowywanie w spisie wyborców odmowy przyjęcia karty referendalnej będzie "złamaniem zasady tajności głosowania" i może oznaczać, że wynik wyborów zostanie zakwestionowany.
2023-08-30, 16:45
Były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz ostrzegł w TVN24, że zbliżające się wybory "mogą zostać podważone". Chodzi o połączenie wyborów parlamentarnych z referendum i konieczność odnotowania, który wyborca odmówił przyjęcia karty referendalnej. Zdaniem Czaputowicza to niedopełnienie zasady tajności głosowania.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że "prof. Czaputowicz wielokrotnie dał popis tego, że wypowiada się na temat spraw, na których się nie zna". - To jest jedna z tych spraw i aż przykro tego słuchać. Z wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej jasno wynika, że nie ma zagrożenia dla podważenia wyborów. Tak jak w rejestrach będzie odnotowane, czy ktoś głosował, czy nie, tak będzie odnotowane, czy ktoś pobrał kartę dotyczącą referendum. Nie ma żadnego innego ryzyka niż to, które pojawia się w zwykłych wyborach czy w osobno organizowanym referendum - powiedział Waldemar Buda.
Czytaj również w tvp.info: Jak Polacy zagłosują w referendum? Zaskakująca wypowiedź polityk KO
- Widzimy natomiast, że istnieje grupa stronników bojkotowania referendum i będą pojawiały się nieprawdziwe argumenty, żeby zniechęcać do udziału w głosowaniu. Bez względu na podziały polityczne, powinno nam zależeć, aby instrumenty demokratyczne były wykorzystywane w jak najszerszym stopniu. Chcemy oddać głos obywatelom i powinno być to traktowane jako świętość. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Jestem zwolennikiem, aby odbywało się to częściej. Na tym polega realna demokracja bezpośrednia. Oponowanie i mnożenie problemów, które mogą się pojawić, jest utrudnianiem obywatelom dostępu do demokracji bezpośredniej - podsumował Buda.
REKLAMA
Posłuchaj
W dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się także referendum ogólnokrajowe, w którym zostaniemy zapytani o: wyprzedaż majątku państwowego, podniesienie wieku emerytalnego, rozbiórkę zapory na granicy polsko-białoruskiej i przyjmowanie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Były szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany w TVN24 o to, czy weźmie udział w referendum 15 października, odpowiedział m.in., że nie chce swoich preferencji wyborczych publicznie prezentować, ale zdaje sobie sprawę, że jest to duży problem dla wielu Polaków. "Ten system został tak stworzony, by tych, którzy nie odbiorą karty, jakoś napiętnować. Komisje mają odnotowywać w spisie wyborców fakt odmowy przyjęcia karty referendalnej. Według mnie jest to cofnięcie nas do czasów komunizmu, gdy Polacy obawiali się bojkotować wybory. Jest to też niestety złamanie zasady tajności głosowania" - mówił były szef MSZ.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 30.08.2023
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
PR24
REKLAMA