Debata "Najważniejsze Wybory". Pytania uczestników

W drugiej części debaty uczestnicy wybierali kolejno rozmówców, każdy z pytanych miał minutę na odpowiedź. Poruszono kwestie, które są w centrum bieżących dyskusji politycznych. W debacie prowadzonej przez Krzysztofa Świątka i Jacka Prusinowskiego wzięli udział: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Dariusz Kacprzak (wiceburmistrz Pragi Północ, Niezależni Samorządowcy), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Trzecia Droga).

2023-09-10, 21:00

Debata "Najważniejsze Wybory". Pytania uczestników
Debata w PR24. Foto: PR24

Zakończyła się debata "Najważniejsze Wybory" organizowana przez Polskie Radio 24 i "Super Express".

Zgodnie z przyjętą w losowaniu kolejnością, pierwsze pytanie zadał przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. 

Kwestia migracji 

Marcin Kierwiński pytał Radosława Fogla o sprawę wiz wystawianych przez MSZ, rząd PIS określił, jako najbardziej "promigracyjny" po 1989 r., który z jednej strony "straszy Polaków migrantami", z drugiej otwiera "szeroko otwiera bramy Polski na napływ migrantów". Przedstawiciel PiS w odpowiedzi przypominał, że w 2015 r. to Platforma Obywatelska była gotowa przyjąć "każdą liczbę nielegalnych migrantów". - Zadaje to pytanie członek partii, której przewodniczący jeszcze niedawno, kiedy Łukaszenka rozpoczynał hybrydowy atak za pomocą sztucznie wywołanego kryzysu migracyjnego na polską granicę, mówił, że to są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na świecie - przypominał Fogiel. 

Prawa dzieci 

REKLAMA

Anna Maria Żukowska pytała przedstawiciela Konfederacji o to, czy popiera bicie dzieci -  czy tak jak pan Korwin-Mikke uważa, że chłopców należy bić mocniej a dziewczynki trochę lżej - cytowała. Krzysztof Bosak w odpowiedzi odwołał się do programu Konfederacji. -  Zachęcam do przejrzenia każdego ponad sto stron mnóstwo merytorycznych propozycji i nie ma tam oczywiście sprawy, którą poruszyła pani poseł - zaznaczył.

Handel w niedziele

Dariusz Kacprzak pytał Agnieszka Buczyńską o kwestie dopuszczalności handlu w niedziele, dlaczego Trzecia Droga "chce pozbawić ciężko pracujących Polaków prawa do odpoczynku w niedzielę oraz pozbawić te małe polskie sklepy prowadzone rodzinnie dodatkowego dochodu". Przedstawiciela ugrupowania odpowiedziała, że handel w niedzielę "zabił wielu małych przedsiębiorców", a ci duży poradzili sobie z tym problemem".

Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Radosław Fogiel pytał Marcina Kierwińskiego o kontynuację prywatyzacji przez PO. Zauważył, że przychody z prywatyzacji za rządów Platformy Obywatelskiej wyniosły 57,8 mld zł a dziś zyski samego Orlenu 33 mld zł. Przedstawiciel PO w odpowiedzi przywołał kwestię Rafinerii Gdańskiej, którą określił, jako "srebra rodowe" oddane przez rząd PiS w ręce Arabii Saudyjskiej. Fogiel przypominał natomiast, że Orlen buduje koncern multienergetyczny. 

Opieka zdrowotna

Agnieszka Buczyńska poruszyła kwestię dostępu do opieki lekarskiej. Pytała Radosława Fogla o działania rządu w tej sprawie przez ostatnich osiem lat. Przedstawiciel PiS w odpowiedzi zauważył, że nakłady na służbę zdrowia wzrosły prawie dwukrotnie dzięki skutecznej polityce fiskalnej zwiększającej wpływy do budżetu. Jak dodał, rząd reagując na niedobór kadry medycznej, dwukrotnie zwiększył nabór na studia lekarskie. - Znieśliśmy chociażby limity przejęć, jeśli chodzi o podstawową opiekę ambulatoryjną, dzięki temu Polacy nie odchodzą z kwitkiem od SOR-ów - dodał.

REKLAMA

Czytaj także w tvp.info: Konkrety PiS. Na czym polega emerytura stażowa? [WIDEO]

Polska w UE

Krzysztof Bosak pytał z kolei Radosława Fogla o politykę rządu w kwestiach współdziałania w ramach UE, w tym o zgodę zgodzie Morawieckiego na unijne podatki, w tym plan Fit for 55. Przedstawiciel PiS stwierdził, że Polska jest często atakowana w ramach UE. - Dlatego, że nie godzimy się na dyktat, nie godzimy się na pozatraktatowe rozwiązania, nie godzimy się również na rozlewanie się kompetencji, co często jest co często jest realizowane chociażby poprzez wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przyznaje dodatkowe kompetencje instytucjom europejskim czy Komisji Europejskiej - odpowiedział.

Polityka demograficzna

Kwestię polityki demograficznej poruszył Marcin Kierwiński w kolejnym pytaniu do Radosława Fogla. Jak stwierdził poseł PO, można mówić o "katastrofie demograficznej w Polsce". Fogiel w odpowiedzi wrócił do kwestii prywatyzacji, a następnie zauważył, że zgodnie z analizami specjalistów roczniki wyżu demograficznego wychodzą już z wieku rozrodczego i stąd zupełnie naturalnie jest mniejsza liczba urodzeń w Polsce w ostatnich latach. 

Mieszkalnictwo

Anna Maria Żukowska pytała Radosława Fogla o programy mieszkaniowe rządu, które jej zdaniem okazały nie spełniły oczekiwań Polaków. Przedstawiciel PiS stwierdził, ze rzeczywiście nie można mówić tu o sukcesie. - Program Mieszkanie plus rzeczywiście nie spełnił pokładanych w nas w nim oczekiwań ale w przeciwieństwie do naszych oponentów nie poprzestajemy na mówieniu, tylko robimy. Wprowadziliśmy program taniego kredytu mieszkaniowego "Dwa procent", który cieszy się niezwykłą popularnością i zwiększy w związku z tym podaż mieszkań - zaznaczył i dodał, że rząd współfinansuje samorządy jeśli chodzi o budownictwo socjalne i komunalne.

REKLAMA

Odpłatność wizyt lekarskich 

Dariusz Kacprzak również poruszył kwestię systemu opieki zdrowotnej, pytał Krzysztofa Bosaka o kwestię ewentualnej odpłatności za wizyty u lekarzy. Bosak w odpowiedzi stwierdził, że NFZ jest niewydolny, co wymusza podjęcie określonych działań. - Dlatego postulujemy stworzenie systemu konkurujących ze sobą funduszy ubezpieczeń zdrowotnych (…) takie systemy działają w państwach, które mają najlepiej zorganizowaną ochronę zdrowia na świecie jak Niemcy jak Holandia. Musimy przyjrzeć się jak działają dobre konkurencyjne systemy, i nie bać się dyskusji o racjonalności kosztowej i dostępności świadczeń - powiedział.

Kontrowersyjne poglądy kandydatów

Radosław Fogiel pytał z kolei Krzysztof Bosaka o poglądy niektórych przedstawicieli Konfederacji, mi.in. kwestionujące Holokaust. Przedstawiciel Konfederacji w odpowiedzi mówił o rządach PiS. - Potrzebujemy ludzi z charakterami, tacy są na naszych listach i tacy ludzie rozwalą ten system, który prowadzi do nędzy polskich obywateli - stwierdził.

Czytaj także także na i.pl: Znamy szczegóły emerytur stażowych. Minister Marlena Maląg ujawnia konkrety projektu

Możliwa współpraca ugrupowań po wyborach  

Agnieszka Buczyńska pytała Krzysztofa Bosaka o realizację programu Konfederacji i ew. współrządzenie z PO lub PiS. Bosak zauważył, że celem jego ugrupowania nie jest "współtworzenie złego rządu". - Chcemy kiedyś w przyszłości mieć znacznie więcej posłów niż to, co dają w tej chwili najbliższe sondaże wyborcze i droga od partii małej do partii dużej i wiedzie poprzez bycie w opozycji - zaznaczył.

REKLAMA

Podobną kwestię poruszył Krzysztof Bosak zadając kolejne pytanie Marcinowi Kierwińskiemu, w którym zarzucił Platformie Obywatelskiej wspieranie rządów PiS podczas sejmowych głosowań. Kierwiński stwierdził, że to Konfederacja "po cichu wspiera PiS" w newralgicznych kwestiach.

Posłuchaj

Debata w Polskim Radiu 24 28:59
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji:

* * *

Audycja: Debata wyborcza Polskiego Radia 24 i "Super Expressu"

Prowadzący: Krzysztof Świątek, Jacek Prusinowski

REKLAMA

Goście: Krzysztof Bosak (Konfederacja); Radosław Fogiel (PiS); Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska); Dariusz Kacprzak (wiceburmistrz Pragi Północ, Niezależni Samorządowcy); Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Agnieszka Buczyńska (Trzecia Droga)

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 18.00

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej