Dzień Wszystkich Świętych. Teolog: nie bójmy się śmierci

- Jeśli wierzymy w Boga, to śmierć jest przejściem do prawdziwego życia bez cierpienia. Do radości i przygody miłości z Bogiem - mówił w Polskim Radiu 24 teolog o. Marek Kotyński. 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. 

2023-11-01, 10:54

Dzień Wszystkich Świętych. Teolog: nie bójmy się śmierci
W uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Foto: PAP/Adam Warżawa

Dziś wspominamy wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. Świętość jest bowiem powołaniem każdej osoby ochrzczonej. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie chodzi tylko o obrzęd. - Wierząc, że śmierć została pokonana przez Chrystusa, łączymy się z ludźmi, którzy od nas odeszli i żyją w Bogu. Pomaga nam to w egzorcyzmowaniu śmierci. Nie bójmy się śmierci. Jeśli wierzymy w Boga, to jest ona przejściem do prawdziwego życia bez cierpienia. Do radości i przygody miłości z Bogiem - tłumaczył o. Marek Kotyński.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. 

Posłuchaj

O. Marek Kotyński gościem Grzegorza Frątczaka (Temat dnia/Gość PR24) 19:22
+
Dodaj do playlisty

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się "Litanię do wszystkich świętych", która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

REKLAMA

Nawiedzanie grobów

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

Odpust zupełny

W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga" oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Grzegorz Frątczak

Gość: o. Marek Kotyński (redemptorysta, teolog)

Data emisji: 1.11.2023 

Godzina emisji: 9.35

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej