"Weto jest elementem demokracji". Prof. Grosse krytycznie o propozycjach zmian traktatowych UE
- Nie jest zgodne z demokracją, żeby jedna wspólnota, tylko dlatego, że jest silniejsza, mogła przegłosowywać te mniejsze. Weto nie jest nadużywane, jest ono esencją funkcjonowania takiej wspólnoty suwerennych narodów, z jaką mamy do czynienia w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
2023-11-21, 12:25
W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się dyskusja na temat zmian w traktatach unijnych. W procedowanych przez Unię Europejską zmianach traktatów unijnych chodzi między innymi o odebranie państwom członkowskim prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej, a także o przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse komentował propozycje w traktatach UE. - Do świadomości polityków i społeczeństw powoli przenika, z czym wiążą się te zmiany, że to jest tak naprawdę zabranie wolności Europejczykom i przekazanie jej do bardzo wąskiej elity urzędników, sędziów, ale też francuskich i niemieckich elit politycznych - zaznaczył ekspert.
"Pogwałcenie norm prawa międzynarodowego"
Zgodnie z przedstawionymi propozycjami nowe traktaty mają być przyjmowane przez 4/5 państw. - To pogwałcenie wszystkich norm prawa międzynarodowego, nigdy jeszcze nie spotkałem się z taką sytuacją, żeby jakiś traktat mógł być realizowany bez zgody suwerennego państwa, poprzez przegłosowanie go w jakimś gremium (…). Zasadniczym problemem głosowania większościowego, które jest promowane, jest to, że silniejsze państwa mogą przegłosowywać inne. To nie jest zgodne z regułami demokracji, my nie mamy żadnej wspólnoty politycznej czy wspólnych identyfikacji europejskich, jesteśmy zbiorem różnych wspólnot narodowych - przypominał prof. Grosse.
Posłuchaj
- Nadużywane jest głosowanie większościowe, to jest pewnego rodzaju anomalia, która moim zdaniem ma dla Unii Europejskiej długofalowe destrukcyjne konsekwencje. Weto jest elementem demokracji, przywracającym równość państw członkowskich, która jest wartością traktatową - dodał gość audycji.
REKLAMA
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Data emisji: 21.11.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 11.10
PR24/ka
Polecane
REKLAMA