Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"
Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
2024-01-20, 13:03
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego funkcjonuje na wyspie Króla Jerzego należącej do archipelagu Szetlandów Południowych. Każda wyprawa to wyjątkowe przeżycie, ale też ważne zadanie i ogromny wkład w rozwój polskiej nauki.
Na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego podstawowym zadaniem jest przeżyć
Dr Dariusz Puczko wyjaśnił w Polskim Radiu 24, że na 49. wyprawę poszukiwani są specjaliści w szeregu istotnych dziedzin - zwłaszcza w zakresie funkcjonowania stacji, która jest samowystarczalna, w związku z tym uczestnicy wyprawy muszą potrafić skutecznie zarządzać wszystkimi systemami budującymi stację. - Podstawowym zadaniem w ciągu całego roku jest: przeżyć tam - powiedział gość audycji.
I - jak tłumaczył - oznacza to, że konieczni są elektrycy i energetycy, elektronicy, kucharze, informatycy, mechanicy, ale też lekarze lub ratownicy, obserwatorzy środowiska, a nawet operatorzy łodzi. Wszyscy ci ludzie muszą być gotowi nie tylko na spędzenie roku, a czasem nawet dłużej, w małej grupie wciąż tych samych osób. Konieczna jest też umiejętność improwizacji, kreatywnego myślenia i działania, bo obecni na stacji uczestnicy wyprawy będą odcięci od świata - wszelkie naprawy awarii, całą obsługę infrastruktury stacji i wszelkich systemów muszą móc wykonywać samodzielnie na miejscu.
Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną
- Zadaniem [uczestników wyprawy] jest utrzymanie tamtejszej infrastruktury i wspieranie naukowców - podkreślił dr Puczko.
REKLAMA
Kierownik Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN mówił w audycji także o skomplikowanym procesie rekrutacji, który obejmuje szereg etapów, także istotne badania medyczne oraz szkolenia związane z przeżyciem w Antarktyce.
***
Rekrutacja trwa do 23 lutego. Następnie odbędzie się selekcja, rozmowy kwalifikacyjne oraz szkolenia. Wyjazd planowany jest pod koniec trwającego lub na początku przyszłego roku.
Kandydaci muszą być przygotowani na trudne warunki atmosferyczne panujące na Wyspie Króla Jerzego. Ponadto ważna jest dobra kondycja psychiczna, która pozwoli przetrwać na odludziu oraz wytrzymać pracę w otoczeniu tych samych osób, z daleka od domu i cywilizacji.
- Wyprawa "Belgiki". Z polskimi badaczami naprzeciw lodowemu pustkowiu
- Podróżnik Mateusz Waligóra wrócił do Polski. "Biegun południowy dalece wykraczał poza moje wyobrażenie"
- Była nieczynna przez 40 lat. Polacy ponownie uruchamiają stację polarną im. Dobrowolskiego
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Przemysław Lis
Gość: dr Dariusz Puczko (kierownik Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN)
Data emisji: 20.01.2024
Godzina emisji: 09.39
PR24/jmo/kor
REKLAMA