Świat się starzeje. Prof. Koryś: może to mieć poważne konsekwencje, również gospodarcze

- Możemy się spodziewać, że w najbliższych kilku dekadach przynajmniej na pewien okres staniemy przed światem, w którym populacja będzie się kurczyła, ze wszystkim również negatywnymi tego konsekwencjami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Koryś z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

2024-01-27, 19:25

Świat się starzeje. Prof. Koryś: może to mieć poważne konsekwencje, również gospodarcze
W 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego najbardziej wzrosła liczba osób w wieku 75-79 lat (o 10,7 proc.) i osiągnęła udział w populacji osób starszych na poziomie 12,1 proc. . Foto: Valerii Panasiuk / Shutterstock.com

Pod koniec 2022 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,8 mln, w tym blisko 9,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (25,9 proc.)  - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Według danych GUS w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego najbardziej wzrosła liczba osób w wieku 75-79 lat (o 10,7 proc.) i osiągnęła udział w populacji osób starszych na poziomie 12,1 proc. Osoby w wieku co najmniej 80 lat stanowią ok. 16,3 proc. w populacji seniorów (wobec 16,7 proc. w roku 2021).

Konsekwencje gospodarcze dla świata

Prof. Piotr Koryś zwracał uwagę na konsekwencje starzenia się społeczeństw. - Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której w pewnej społeczności, a pojawia się prawdopodobieństwo, że będzie to cały świat, permanentnie utrzymują się niskie wskaźniki dzietności na kobietę, musi to oznaczać, starsze pokolenia będą liczniejsze niż młodsze. Może to mieć poważne konsekwencje, również gospodarcze - zauważył.

"W kurczącej się populacji będzie coraz mniej talentów"

- Starsze pokolenia są w warunkach technologicznych, które teraz mamy, nieproduktywne lub niskoproduktywne, to może mieć poważne konsekwencje cywilizacyjne. Możemy się też spodziewać, że w takiej kurczącej się populacji będzie coraz mniej talentów. Jeżeli staniemy wobec świata, w którym będzie coraz mniej dzieci z dekady na dekadę, będzie to potencjalnie moment wyczerpywania się potencjału innowacyjnego człowieka, który być może będzie przez jakiś czas kompensowany technologią czy efektywnością w wyszukiwaniu tych talentów, ale od pewno od pewnego momentu stanie się to odczuwalne - dodał gość audycji. 

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Piotr Koryś o procesach demograficznych na świecie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:32
+
Dodaj do playlisty

Całkowita liczba ludności Chin zmniejszyła się w 2023 roku o 2,087 mln osób do 1,409 mld - podało Narodowe Biuro Statystyczne. Liczba urodzeń spadła o 5,6 proc. do 9,02 mln, natomiast wskaźnik zgonów osiągnął najwyższy poziom od czasów rewolucji kulturalnej z lat 60. XX wieku.

W 2022 roku populacja Chin skurczyła się o 850 tys. osób, pierwszy raz od 1961 roku, gdy kraj ogarnął Wielki Głód pod rządami ówczesnego przywódcy Mao Zedonga.

Zobacz także:

ONZ prognozuje, że populacja Chin może spaść poniżej 1 miliarda przed końcem XXI wieku, ponieważ płodność spadła do 1,2 urodzeń na kobietę w 2022 roku. To plasuje Chiny wśród krajów o najniższych wskaźnikach dzietności na świecie. Wskaźnik 2,1 urodzeń na kobietę jest niezbędny do utrzymania

REKLAMA

Według ONZ Indie z 1,425 mld ludności wyprzedziły Chiny pod koniec kwietnia 2023 roku jako najbardziej zaludniony kraj na świecie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Koryś, Instytut Sobieskiego

REKLAMA

Data emisji: 27.01.2024

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej