WOŚP 2024. Dr Libura: za szybko zapomnieliśmy o osobach, które przeszły COVID-19
- Oprócz samej zbiórki olbrzymie znaczenie ma to, że dzięki akcji WOŚP wraca temat powikłań po chorobach zakaźnych, w tym oczywiście po COVID-19, który został trochę zepchnięty po pandemii. Społeczeństwo zaczęło o tym zapominać, ale wielu pacjentów, którzy przeszli COVID-19, odczuwa długoterminowe skutki tej choroby - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
2024-01-28, 15:52
WOŚP w tym roku planuje zakup sprzętu dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Dodatkowo WOŚP chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 2 tys. osób.
Fundacja chce kupić między innymi aparaty do rezonansu magnetycznego, ultrasonograficzne, przenośne spirometry, bronchoskopy, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc.
"W tej chwili COVID-19 jest nagminnie lekceważony"
Dr Maria Libura podkreślała, że skutki COVID-19 mogą być długoterminowe. - Oprócz tego, że zbierane są pieniądze, jest to akcja uświadamiająca w wielu obszarach. Troszeczkę za szybko zapomnieliśmy o osobach, które przeszły COVID-19, nie mówiąc o tym, że w tej chwili sama choroba jest nagminnie lekceważona, przestaje być sygnałem, że trzeba zostać w domu czy się zbadać. Wiadomo, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż w czasie pandemii, ale przechorowanie COVID może się wiązać z różnymi skutkami dla zdrowia, a dla osób, które te skutki odczuwają, ta "zbiorowa niepamięć" dodatkowo utrudnia szukanie pomocy - zauważyła.
"Długoterminowe konsekwencje dla zdrowia"
- To, po pierwsze, przypomnienie o tym, że ta choroba jest z nami i warto się diagnozować, a po drugie, są osoby, które odczuwają jej długotrwałe skutki, i nie możemy ich z tym zostawić. Potrzebny jest sprzęt i programy dla osób, które cierpią z powodu konsekwencji przechorowania nie tylko COVID-19, wiele innych chorób zakaźnych wiąże się z długoterminowymi konsekwencjami dla zdrowia - mówiła dr Libura.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
- WOŚP zbiera na "płuca po pademii". Dr Karauda: na rehabilitację oddechową czeka się w Polsce 300 dni
- WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać
Dotychczas, w ciągu 31 finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Maria Libura, Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej, Wydział Lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Data emisji: 28.01.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
PR24/ka
kor-mp
REKLAMA