In vitro. "Wszystko to, co odtwarzamy w laboratorium, dzieje się w naturze"
- Ciąża to proces. Na każdym etapie wszystko może się zdarzyć. Im więcej mamy obserwacji, tym większą osiągamy skuteczność - mówił w Polskim Radiu 24 specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa Grzegorz Południewski.
2024-02-04, 14:48
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań "Bezpieczna, świadoma ja", którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Częścią projektu jest program in vitro, który zacznie obowiązywać od 1 czerwca.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że przy procedurze in vitro chodzi o problem par. - Dotyczy do 20 proc. par w Polsce, które współżyją i starają się o dziecko. Prawie 20 proc. wskazań do in vitro dotyczy też mężczyzn. Trzeba im to uświadomić. Zmniejszona płodność męska jest jednym z czynników, który narasta w ostatnich latach. Staje się wskazaniem do procedury in vitro - powiedział Grzegorz Południewski.
Rozpoznanie problemu z płodnością można ustalić mniej więcej po roku współżycia. - Jeśli para nie zachodzi w ciążę, to należy się tym zająć. Pierwsza wizyta u lekarza powinna obejmować podstawowe badania hormonalne i badanie nasienia. In vitro nie musi być stosowane na samym początku. Natomiast gdy para jest w wieku 40 lat, to margines czasu nie pozostawia wyboru. Pozyskujemy od kobiety jajeczka, które stanowią bazę do rozpoczęcia leczenia, a od mężczyzn plemniki. Jednak nie zawsze powstaje zarodek. Odsetek strat u niektórych par jest bardzo wysoki. Do końca nie wiemy, co się dzieje. Ze względów etycznych nikt nie bada ludzkich zarodków. Jest to okres obserwacji, który pozwala nam wyodrębnić najsilniejsze zarodki, by następnie rozwinęły się w prawidłową ciążę. Wszystko to, co odtwarzamy w laboratorium, dzieje się normalnie w naturze. Dopiero w 6-7 dobie od zapłodnienia zarodek wszczepia się w śluzówkę macicy i wtedy możemy mówić o ciąży. Ciąża to proces. Na każdym etapie wszystko może się zdarzyć. Im więcej mamy obserwacji, tym większą osiągamy skuteczność - tłumaczył ginekolog.
Posłuchaj
Rozwiązania "Bezpieczna, świadoma ja" zakładają też awaryjną antykoncepcję, badania prenatalne, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, edukację seksualną, szczepienia przeciw HPV i opiekę okołoporodową.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Grzegorz Południewski (ginekolog)
REKLAMA
Data emisji: 4.02.2024
Godzina emisji: 13.06
PR24
wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA