Wysokie ceny energii poważnym problemem. Jakub Wiech: dopłaty lub obniżka podatków
- Rząd ma dwie możliwości działania: albo wsparcie pośrednie lub bezpośrednie, to subwencje lub dopłaty (…), albo model, który ograniczyłby udział podatków i opłat widocznych na rachunku, bo energia w Polsce jest dość mocno opodatkowana, mniej więcej 40 proc. rachunku to różne podatki lub opłaty, tu jest przestrzeń do obniżek - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (redaktor naczelny portalu Energetyka24.com).
2024-03-05, 14:37
Wiceminister klimatu i środowiska w poniedziałek podczas Kongresu Transformacji Energetycznej poinformował, że rząd pracuje nad nowymi projektami legislacyjnymi dotyczącymi sektora energetycznego. Zaznaczył, że mają one "raz a dobrze" określić cele rządu w tym obszarze. - Nie twórzmy już żadnych potworków ustawowych, które będą cokolwiek wywracały do góry nogami, bo to nie służy inwestycjom, i postawmy na wykorzystywanie energii odnawialnej przez inwestycje w magazyny energii - stwierdził Motyka.
Ubóstwo energetyczne dotyka nawet 30 proc. społeczeństwa
Jakub Wiech wyjaśniał, na czym polega problem ubóstwa energetycznego. - Przyjmuje się, że w Polsce mamy od 5 do nawet 30 proc. społeczeństwa dotkniętego ubóstwem energetycznym, wszystko zależy od tego, jaką metodę obliczania przyjmujemy. Najtrafniejsza definicja ubóstwa energetycznego określa sytuację, w której nie jesteśmy w stanie, bazując na naszych możliwościach gospodarczych, zaspokoić naszych potrzeb energetycznych, musimy je albo ograniczać, albo zapożyczać się lub dokonywać innych niekorzystnych działań ekonomicznych, aby je zaspokoić, mamy deficyt możliwości - powiedział.
"Skok cen energii elektrycznej w pewnym momencie musi nastąpić"
- Ostatnie miesiące są trudne dla wielu grup społecznych w Polsce ze względu na kryzys energetyczny, skok cen paliw i surowców energetycznych oraz powstrzymany regulacyjnie skok cen energii elektrycznej, który w pewnym momencie jednak musi nastąpić. Ogólna sytuacja ekonomiczna też przekłada się na ubóstwo energetyczne, jeżeli więcej wydajemy np. na jedzenie, mniej zostaje w budżecie na energię - powiedział ekspert i dodał, że w koszcie produkcji największym czynnikiem, który ciąży na polskiej energetyce, jest koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla. - Polska energetyka jest bardzo emisyjna. W jednej megawatogodzinie to ponad 40 euro kosztów samej emisji dwutlenku węgla - podkreślił Jakub Wiech.
Posłuchaj
- Pompy ciepła. Sprzedaż drastycznie spada. Rozwiązanie przestało być tak opłacalne, jak dwa lata temu
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 5.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 11.08
PR24/ka/kormp
Polecane
REKLAMA