Chip Muska, który steruje myślami. Ekspert: zrealizowana opowieść Stanisława Lema

2024-03-25, 16:01

Chip Muska, który steruje myślami. Ekspert: zrealizowana opowieść Stanisława Lema
Sparaliżowany pacjent z chipem Neuralink rozegrał partię szachów. Foto: X/neuralink

- Elon Musk będzie chciał upowszechnienia systemu, choć początkowe dostępny będzie dla nielicznych. Rozwiązania Neuralink staną się wcześniej dostępne niż loty w kosmos - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. technologii Rafał Pikuła.

Noland Arbaugh, sparaliżowany w wyniku wypadku 29-latek, stał się pierwszą osobą, która wysłała tweeta, używając tylko myśli, dzięki implantowi mózgowemu firmy Neuralink. Firma produkująca przełomowy chip o nazwie Telepathy opublikowała na portalu x.com film pokazujący, jak Amerykanin komputerem bez użycia rąk czy systemu obsługi głosowej.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że jest to historia niczym z sciene fiction. - Brzmi trochę jak zrealizowana opowieść Stanisława Lema, choć do epoki ludzi-cyborgów pewnie jeszcze nam daleko. Na razie nie wiemy, na ile technologia jest skuteczna, bo bazujemy na tym, co przekazał nam Elon Musk. On jest wizjonerem, ale też człowiekiem wierzącym w swoją misję - powiedział Rafał Pikuła.

Implant mózgowy Telepathy

Nolan Arbaugh w styczniu stał się pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono implant mózgowy Telepathy. W nagraniu opublikowanym przez firmę Neuralink 29-latek mówi, że chip nie jest idealny i wymaga regularnego ładowania, ale jest znacznie lepszy od poprzednio stosowanych metod sterowaniem komputerem. Mężczyzna szczególnie ucieszył się z możliwości gry w Cywilizację IV. - Jeśli to się rozwinie i nie będzie komplikacji, to będziemy mogli mówić o wielkiej rewolucji. Nie chodzi przy tym o grę w szachy czy pisane tweetów.

To może być wielka zmiana dla ludzi, którzy są dziś chorzy lub sparaliżowani. To może być krok w kierunku człowieczeństwa bez cierpienia, dłuższego i lepszego życia. Czekamy na ten przełom. Gdy już się dokona, to szybko się do tego przyzwyczaimy, stanie się normą. Jeszcze 30 lat temu mało kto wyobrażał  sobie, że będziemy rozmawiać z ludźmi z drugiego końca świata w czasie rzeczywistym przez kamery internetowe, że będzie to tak proste i oczywiste. Technologie idą w stronę upowszechnienia się. Początkowo telefony komórkowe też były dla nielicznych. Elon Musk jest biznesmenem, a celem biznesu jest robienie pieniędzy. Musk będzie chciał upowszechnienia systemu, choć początkowe dostępny będzie dla nielicznych. Rozwiązania Neuralink staną się wcześniej dostępne niż loty w kosmos - tłumaczył ekspert ds. technologii. 

Posłuchaj

Rafał Pikuła gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24) 21:29
+
Dodaj do playlisty

 

Neuralink i Elon Musk

Właścicielem firmy Neuralink jest Elon Musk. Spółka deklaruje, że jej celem jest stworzenie ogólnie dostępnego interfejsu mózgowego, który umożliwi komunikację i funkcjonowanie osobom częściowo lub całkowicie sparaliżowanym. W przyszłości system Telepathy ma znaleźć również inne zastosowania. Ma on na przykład umożliwiać kontrolę telefonu lub komputera za pomocą myśli. W jednym z wywiadów Elon Musk powiedział, że możliwe będzie na przykład telepatyczne przywołanie zdalnie sterowanego samochodu.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość PR24: Rafał Pikuła, (ekspert ds. technologii Spider’s Web) 

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 15.06

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej