Jak wyrobić sobie nawyk czytelnictwa? Ekspert radzi: wystarczy 20 minut dziennie
- Książki to doskonałe odprężenie dla naszej głowy. Jeśli wejdziemy w literaturę, możemy się odciąć od naszych problemów, od tego, co nas trapi w pracy, czy życiu prywatnym. Książka spowoduje, że świat dookoła na chwilę przestanie istnieć - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Jasiak, autor projektu Wspieraj Kulturę. - Kartkowanie rąk nie brudzi - dodał.
2024-04-14, 16:16
Według badań, 43 proc. Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę, więcej o dziewięć punktów procentowych niż rok wcześniej - wynika z badania Biblioteki Narodowej. Ten trend wywołał zadowolenie wśród obserwatorów, komentatorów i osób zawodowo zajmujących się czytelnictwem.
- To duży wzrost, jeśli chodzi o lata poprzednie, na pewno jest się czym cieszyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Jasiak, autor projektu Wspieraj Kulturę. Ocenił, że wyniki badania czytelnictwa są niedoszacowane, bowiem "nikt nie bierze pod uwagę takich możliwości jak wymiana książek, czy piracenia książek". - Ten wynik jest mocno niedoszacowany - ocenił.
Rośnie wskaźnik czytelnictwa w Polsce. Ekspert wyjaśnia przyczyny
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, z obserwacji targów książki wynika, że przybyło czytelników literatury typu Young Adult, w wieku od 12 do 23 lat. Stworzyli oni nowy segment rynku, w którym można "upatrywać nadziei" na przyszły wzrost czytelnictwa.
- Myślę, że ci młodzi czytelnicy będą się rozwijać i sięgać po inne książki. Pracujemy nad tym, cieszymy się tym, my, twórcy i twórczynie cyfrowi, którzy zajmują się literaturą w internecie. Myślę, że media społecznościowe pomagają w promocji literatury, mamy się czym cieszyć - podkreślił.
REKLAMA
- Trzeba pracować, bo im bardziej rozwinięte społeczeństwo pod względem czytelnictwa, tym lepiej będzie nam się żyło - zaznaczył.
Nawyk czytelnictwa. Wystarczy 20 minut dziennie
Rozmówca "Tematu dnia" zachęcił też do wyrobienia sobie nawyku czytania książek. Jak mówił, dziennie wystarczy nawet 20 minut kiedy wybieramy książkę czy audiobooka zamiast filmu lub telewizora.
- To jest doskonałe odprężenie dla naszej głowy. Jeśli wejdziemy w literaturę, możemy się odciąć od naszych problemów, od tego, co nas trapi w pracy, czy życiu prywatnym. Książka powoduje to, że świat dookoła na chwilę przestanie istnieć - wskazał Robert Jasiak. - Kartkowanie rąk nie brudzi - zakończył.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Orbitowski: "Skóra" to szczytowe osiągnięcie Curzio Malaparte
- Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: Robert Jasiak (autor Wspieraj Kulturę)
Data emisji: 14.04.2024
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
Polecane
REKLAMA