Susza i nadmierna eksploatacja to duże zagrożenie. "Musimy zmienić podejście do lasów"

Susza i nadmierna eksploatacja to dwa istotne zjawiska, które szkodzą polskim lasom. Katarzyna Wiekiera ze stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podkreśliła w Polskim Radiu 24, że ludzie powinni zmienić myślenie o tym zasobie naturalnym. - Na pierwszy plan powinna się wybić funkcja ochrony przyrody, a nie eksploatacyjna - powiedziała. 

2024-05-27, 14:00

Susza i nadmierna eksploatacja to duże zagrożenie. "Musimy zmienić podejście do lasów"
Katarzyna Wiekiera: susza będzie wywierała negatywny wpływ na nasze lasy . Foto: Shutterstock

Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie kontynuować program moratorium dla lasów. Ma ono kontrolować i zwalczać nielegalną wycinkę drzew. Będzie wyznaczać "mapę drogową" dla obszarów cennych przyrodniczo.

Jednymi z bardzo istotnych problemów, które dotykają lasów, są zmiana klimatu i susze. - Niestety ciągle mamy negatywne informacje dotyczące fal upałów, anomalii pogodowych i bardzo silnych zjawisk, takich jak burze i huragany. A z nimi - my mieszkańcy miast i wsi - będziemy musieli się mierzyć  coraz częściej - powiedziała Katarzyna Wiekiera.

"Lasy są naszymi sprzymierzeńcami"

Zaznaczyła, że "lasy mają niesamowitą rolę do spełnienia i są naszymi sprzymierzeńcami". - Jeśli o nie zadbamy, to mogą nam pomóc w ograniczeniu niekorzystnych zjawisk, zmian, które zachodzą - dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

Zaznaczyła, że natura lasu może wspomagać ludzi na dwa sposoby. - Po pierwsze lasy mogą nam pomóc, pochłaniając dwutlenek węgla, który emitujemy, spalając paliwa kopalne. Mają więc działanie adaptacyjne do zmiany klimatu. Ale pełnią też bardzo ważną funkcję wodochronną, zwłaszcza w górach - tam, gdzie znajdują się źródła wszystkich rzek w Polsce - powiedziała.

REKLAMA

Posłuchaj

Katarzyna Wiekiera o lasach (Temat dnia) 23:30
+
Dodaj do playlisty

Mamy narzędzia, aby uratować lasy

Podkreśliła również, że bardzo niekorzystnym zjawiskiem jest susza, będąca konsekwencją zmian klimatu. 

- Będzie ona wywierała negatywny wpływ na nasze lasy, które niestety nie są odporne na te zagrożenia. Zagrażają im między innymi pożary i huraganowe wiatry. Ale mamy szereg narzędzi, aby to zmienić, aby lasy przystosować - wyjaśniała Katarzyna Wiekiera.

- Musi się zmienić nasze myślenie o funkcji lasów. Nie powinna to być przede wszystkim ich eksploatacja, ale niezwykle istotne są właśnie funkcje ochrony przyrody. Powinny się one wybić na pierwszy plan - podsumowała. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Katarzyna Wiekiera (stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot) 
Data emisji: 27.05.2024
Godzina emisji: 13.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej