Matura 2024. "Z tym jest gorzej". Problem dotyczy wielu zdających

2024-07-09, 16:58

Matura 2024. "Z tym jest gorzej". Problem dotyczy wielu zdających
Egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, 07.05.2024. Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Najlepsze wyniki matury są z języka obcego. Maturzyści nie mają problemów z płynnością językową, z czytaniem czy rozumieniem tekstu, natomiast z precyzją językową jest już gorzej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Od wtorku tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać wyniki swoich egzaminów dojrzałości. Maturę zdało nieco ponad 84 proc. absolwentów szkół ponadpodstawowych - podała CKE.

- To już 20. matura przeprowadzona w nowym systemie, gdzie wynik egzaminu dojrzałości zastępuje egzaminy wstępne na studia - powiedział dr Smolik.

Szef CKE dodał, że od lat powtarza się sytuacja, w której odsetek zdawalności, jak i średnie wyniki wsród absolwentów liceów są wyższe, aniżeli w przypadku absolwentów techników - w liceach maturę zdało prawie 89 proc. absolwentów, zaś w technikach - 78 proc.

Matura 2024. Ograniczone wymagania

Marcin Smolik wspomniał, że jak dotąd "poziom zdawalności - w różnych latach - oscylował między 70 a 80 proc.". Zwrócił też uwagę, że tegoroczny egzamin był przeprowadzony nie na bazie pełnej podstawy programowej. Zakres wymagań "oryginalnej podstawy" [ustanowionej w] 2018 r. został bowiem ograniczony.

REKLAMA

Niepełny zakres podstawy programowej będzie obowiązywał również w przyszłym roku. - Widzimy na przestrzeni czterech lat, kiedy wymagania zostały ograniczone, że egzamin maturalny zdaje coraz więcej absolwentów techników - w ich przypadku, między 2020 a 2024 r., odsetek zdających wzrósł o 15 proc. - powiedział dyrektor CKE.

Jednocześnie przekazał, że nie przekłada się to jednak na wyższe średnie wyników egzaminów. Co więcej, pod tym względem absolwenci techników regularnie - każdego roku - ustępują maturzystom z liceów.

Matematyka. Kalkulatory i karty wzorów

Dr Smolik nadmienił, że egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdało 89 proc. absolwentów (91 proc. w liceach; 89 proc. w technikach).

Egzamin z matematyki nie jest wybitnie trudny. Maturzysta może korzystać nie tylko z kalkulatora, ale też z dosyć szczegółowej karty wzorów, której dobra znajomość, w tym umiejętność łączenia wzorów z karty z treścią zadania, pozwala rozwiązać na tyle dużo zadań, by maturę zdać - wyjaśnił ekspert.

REKLAMA

Część pisemną z języka polskiego zdało z kolei 95 proc. maturzystów.

Język obcy. Z tym zadaniem maturzyści mają kłopot

Gość Polskiego Radia 24 nadmienił, że każdego roku najlepiej wypadają wyniki egzaminów z języka obcego. Podobnie było w tym roku. Dr Smolik zaznaczył, że egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym zdało 96 proc tegorocznych maturzystów (w liceach - 97 proc.; w technikach - 94 proc.).

- Trochę słabiej każdego roku wypadają egzaminy z języka niemieckiego i rosyjskiego. Ale podobnie, jak w przypadku języka angielskiego, wypadają egzaminy z języka francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego, które co do zasady wybiera mniej osób - powiedział dyrektor CKE.

Czytaj także:

Zwrócił też uwagę, że o ile maturzyści dobrze radzą sobie z płynnością językową - z czytaniem, rozumieniem tekstu w języku obcym - to "gdy wchodzimy na trudniejsze umiejętności, tak doskonale już nie jest".

- Mają kłopoty z prezycją językową, z zadaniami, które sprawdzają umiejętności związane ze znajomością środków językowych. To wypada słabo - przyznał dr Smolik.


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Dr Marcin Smolik (dyrektor CKE) gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 18:11
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Data emisji: 9.07.2024
Godzina emisji: 14.12

PR24/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej