Niezwykłe fotografie z walczącej stolicy. Nowy album w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało najnowszy album "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy". Stworzono w nim panoramę Warszawy z sierpnia, września i początku października sprzed 80 laty, złożoną ze stu zdjęć - poddanych zabiegowi koloryzacji. O wydawnictwie opowiadali w Polskim Radiu 24 Joanna Jastrzębska-Woźniak z Muzeum Powstania Warszawskiego, Chris Niedenthal i Grzegorz Sołtysiak, autor tekstów do albumu.

2024-07-28, 18:02

Niezwykłe fotografie z walczącej stolicy. Nowy album w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Album z koloryzowanymi fotografiami z Powstania Warszawskiego został wydany krótko przed 80. rocznicą Powstania. Foto: PAP/Marcin Obara

Zestaw "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy" zawiera fotografie wykonane m.in. przez Eugeniusza Lokajskiego - "Broka" czy Sylwestra Brauna - "Krisa", ale też żołnierzy AK i cywilów-amatorów. To fotografie o przeróżnej tematyce, kompozycji i jakości.

- To bardzo różne zdjęcia - przyznała w Polskim Radiu 24 kierowniczka Działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego Joanna Jastrzębska-Woźniak. - To bardzo ciekawe, poruszające zdjęcia o bardzo tematyce i żołnierskiej, i cywilnej. Mamy tam i życie codzienne w Powstaniu, i walkę, i portrety, i towarzyskie, pamiątkowe zdjęcia. Są też tragiczne sceny, bo śmierć też jest wymiarem Powstania Warszawskiego - dodała. 

Kolor przybliżający bohaterów

Zdjęcia zarejestrowane zostały przez ponad dwudziestu fotografów, a ich wyboru dokonał Chris Niedenthal. Jak mówił Polskiemu Radiu 24, interesowały go takie zdjęcia, jakie sam lubi robić i ceni u siebie, a więc "zdjęcia w tle, czyli życie codzienne". - Powstanie było niesamowitym przedsięwzięciem, ale jednak ludzie się bawili, jeśli mogli, śmiali się, jeśli mogli i żyli na tyle normalnie, na ile mogli. Poza walkami, w Warszawie było życie. Złe, ale było - stwierdził.

»Powstanie Warszawskie - serwis specjalny w polskieradio24.pl«

REKLAMA

Wśród swoich ulubionych fotografii zawartych w albumie wymienił zdjęcie pary siedzącej na dachu żoliborskiego domu na ulicy Adama Mickiewicza. - To nieoczywiste zdjęcie z Powstania. Siedzą sobie spokojnie. Nie wiem, czy są parą, czy nie, ale są młodzi, ubrani tak, jak się wtedy ubierało - dodał.

Jak mówił, "cały cymes polega na tym, że te zdjęcia są koloryzowane. - To zdjęcie inaczej wygląda w czerni i bieli, inaczej w kolorze. To przybliża tych ludzi, czyni ich niemal współczesnymi - argumentował. 

"Album o emocjach warszawiaków"

- Dużą siłą tych zdjęć jest to, że one są pokolorowane - zgodził się Grzegorz Sołtysiak, autor tekstów do albumu "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy". - Te kolory pozwoliły wydobyć wszystko, co jest na drugim, na trzecim planie - ocenił. Przywołał fotografię kuchni polowej, w której - dzięki kolorowi - powstaje pomidorowa. - To się wtedy inaczej ogląda, bo ja czuję zapach tej pomidorowej - zaznaczył. 

Czytaj także: 

- Każdy ma szansę przeżyć swoją własną historię i swoje własne podejście do Powstania Warszawskiego. Album "Kolor Powstania..." jest o ludziach, którzy w tym czasie byli w Warszawie, mieszkali tu, umierali, uciekali stąd, o emocjach towarzyszących warszawiakom w 1944 roku - dodał Grzegorz Sołtysiak. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Joanna Jastrzębska-Woźniak, Chris Niedenthal i Grzegorz Sołtysiak o albumie "Kolor Powstania" (Temat dnia) 14:36
+
Dodaj do playlisty

 

Oprócz zdjęć album zawiera wspomnienia, pochodzące z wywiadów z bohaterami powstania, zebranych przez Archiwum  Historii Mówionej MPW. Współwydawcą albumu jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

***
AudycjaTemat dnia
ProwadzącyMałgorzata Wosiek
Gość: Joanna Jastrzębska-Woźniak (kierowniczka Działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego), Chris Niedenthal i Grzegorz Sołtysiak (autor tekstów do albumu "Kolor Warszawy")
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 17.18

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej