Alarm dla Odry. Wykryto obecność złotych alg. "Ponad 1700 nielegalnych wylotów"
- Złota alga jest słonolubna. Czynniki związane z zanieczyszczeniami, biogenami, niskim stanem wód, nasłonecznieniem, tropikalnymi nocami sprzyjają i stwarzają dogodne warunki do bytowania tych organizmów - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Żmuda z Wód Polskich.
2024-08-07, 16:16
W jeziorze Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim, który łączy się z Odrą w woj. śląskim, wykryto złote algi. W ciągu kilku ostatnich dni wyłowiono ok. 3,5 tony martwych ryb. Przeprowadzono już badania wody. W jeziorze Dzierżno Duże stwierdzono duże stężenie złotych alg. Czy grozi nam powtórka z katastrofy ekologicznej w 2022 roku?
Gościni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Wody Polskie robią wszystko, aby sytuacja się nie powtórzyła. - Namnażaniu alg sprzyjają wysokie temperatury i nieczystości. Na skutek zmian klimatycznych stan wód jest niski. To, co dziś robimy, to działania krótkoterminowe. W perspektywie długofalowej należy oczekiwać, że podmioty, które zrzucają solankę, wykonają instalacje odsalające. Staną się głównymi udziałowcami na rzecz poprawy sytuacji na kolejne lata. To jest też kwestia tego, czy kopalnie, które funkcjonują na miejscu, mają dalej pracować i jak długo. Znajduje się to poza kompetencjami Wód Polskich. Decyzja wodnoprawna o zrzucie wydawana jest na podstawie udzielonych koncesji. Zrzut solanki odbywa się nawet po zamknięciu kopalni. Dlatego instalacje odsalające mają ogromne znaczenie -powiedziała Magdalena Żmuda.
Posłuchaj
Jej zdaniem ta sprawa nie może czekać. - Potrzebne są szybkie inwestycje. Zależy nam na wodzie, która będzie niosła jak najmniejsze zanieczyszczenie, na pewno bez chlorków. Złota alga jest słonolubna. Czynniki związane z innymi zanieczyszczeniami, biogenami, niskim staniem wód, nasłonecznieniem, tropikalnymi nocami sprzyjają i stwarzają dogodne warunki do bytowania tych organizmów - tłumaczyła.
Nie tylko kopalnie
REKLAMA
Jednak podmiotów, które mają coś na sumieniu, jest więcej. - Identyfikujemy nielegalne wyloty i je zamykamy. Tylko na Odrze zidentyfikowaliśmy ich ponad 1700. Ponad 500 zostało trwale zamkniętych. Reszta znajduje się w stanie uzyskiwania decyzji administracyjnych. To nie jest tak, że płynęły tamtędy tylko ścieki. Często była to woda deszczowa lub pochodząca z odwodnienia terenu. Naszym obowiązkiem jest sprawdzić wszystkie możliwe zanieczyszczenia i to się dzieje - zapewniła Żmuda.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się toksycznych złotych alg, zablokowano przepływ wody z jeziora Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego. Do 19 sierpnia nie wolno także korzystać ze zbiornika i z IV sekcji Kanału Gliwickiego.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Magdalena Żmuda (zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. usług wodnych)
Data emisji: 7.08.2024
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/jt/wmkor
Polecane
REKLAMA