Turyści idą w góry w klapkach. "Są zupełnie nieprzygotowani"
Lato jest okresem, w którym wielu turystów decyduje się na wyjazd w góry. To aktywny sposób spędzania wolnego czasu, jednak w czasie pobytu w górach należy bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Ten temat na antenie Polskiego Radia 24 przybliżył ekspert w tej dziedzinie, naczelnik/senior GOPR Piotr Van der Coghen.
2024-08-10, 21:43
Góry są coraz atrakcyjniejszym kierunkiem turystycznym jeśli chodzi o letni wypoczynek. Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że nie jest to do końca pozytywne zjawisko.
- Przyjmuję to z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony serce rośnie, że ludzie w ogóle ruszają w góry. To wspaniała arena kształtowania charakteru. Natomiast smutne jest to, że idą tam tak nieprzygotowani zarówno w sensie technicznym jak i mentalnym. Stąd biorą się zagrożenia, których właściwie nie powinno być - ocenił Piotr Van der Coghen.
Jak dodał, "szpilki na Giewoncie" nie są metaforą daleką od prawdy. Ludzie bardzo często ruszają w góry w nieodpowiednim obuwiu. Co więcej, nierzadko zapominają zabrać ze sobą nawet wody.
Posłuchaj
REKLAMA
Zmrok zapada szybciej
Choć sierpień jest oczywiście miesiącem wakacyjnym, to jednak dzień robi się coraz krótszy. Ponadto, jak mówił gość Polskiego Radia 24, w górach zmrok zapada bardzo szybko.
- Ludzie zupełnie nie orientują się, że w górach zmrok następuje gwałtownie i szybko. W sierpniu dzień jest coraz krótszy. Nie możemy więc pozwolić sobie na to samo, co w czerwcu i lipcu, a noce są coraz zimniejsze - stwierdził.
- Pił wodę z wodospadów i jadł jagody. Turysta odnaleziony po 10 dniach
- Chce sięgnąć po Koronę Ziemi. "Ciężką pracą można zdobyć wszystko"
- Seria wypadków w Tatrach. Turysta zginął na Małym Kozim Wierchu
Temperatura w nocy może drastycznie spaść. To z kolei może mieć poważne konsekwencje dla osoby, która podróżuje w górach.
REKLAMA
- Rozgrzani, w skąpym odzieniu, nagle stajemy w sytuacji, w której dzień się kończy, robi się czasem przeraźliwie zimno, a nasze rozgrzane i zmęczone mięśnie będą bardzo źle reagowały. Krok robi się sztywny, mięśnie zaczynają boleć, śpieszymy się i popełniamy błędy. To są potknięcia, kontuzje i czasem konieczność wezwania GOPR-u lub TOPR-u - mówił Piotr Van der Coghen.
Góry, choć piękne, wymagają od nas zachowania zasad bezpieczeństwa. Osobom, które wybierają się w góry, zaleca się zainstalowanie w telefonie aplikacji "Ratunek". Dzwoniąc za pomocą tej aplikacji, wysyłamy do ratowników informację o naszym położeniu.
Więcej w nagraniu
***
REKLAMA
Audycja: Temat Dnia
Prowadząca: Ewa Wasążnik
Gość: Piotr Van der Coghen (ekspert ds. bezpieczeństwa w górach, naczelnik/senior GOPR)
Data emisji: 10.08.2024
Godzina emisji: 17.19
REKLAMA