Weekend zamiast urlopu. Branża narzeka, Polacy szukają sposobu na tańszy wypoczynek
- Poza weekendem problemem dla branży turystycznej jest duża dostępność wolnych miejsc. Dla gospodarzy to zmniejszenie wpływów, natomiast dla turystów to szansa na wypoczynek. Tak naprawdę wygranymi w tej sytuacji są turyści, którzy mogą liczyć na nieco tańsze oferty, co pozwala w pewnym stopniu zaoszczędzić przy wyższych cenach, które obowiązują w weekendy - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wiak (nocowanie.pl).
2024-08-13, 14:02
Sezon wakacyjny przekroczył półmetek, a rodzima branża noclegowa nie ukrywa, że liczyła na więcej. W większości turystycznych miejscowości - szczególnie w środku tygodnia - łatwo znaleźć tabliczki "wolne pokoje" - wynika z analizy nocowanie.pl, największego polskiego portalu noclegowego.
Karol Wiak zaznaczył, że na preferencje turystów na pewno istotny wpływ mają czynniki finansowe, geopolityczne czy pogodowe, ale istotne są także trendy turystyczne, zmieniające się w zależności od sezonu. - W tym sezonie takim zauważalnym trendem są krótkie, weekendowe wyjazdy, przez co rodzima branża turystyczna może odczuwać pewnego rodzaju niedosyt - zaznaczył.
Posłuchaj
- Z analizy przeprowadzanej na półmetku wakacji wynika, że średnia długość rezerwacji jest krótsza niż w zeszłym roku, obecnie jest to średnio 3,3 doby, podczas gdy w zeszłym roku były to niemal 4 doby. Najczęściej są to weekendowe wyjazdy, kiedy turyści w soboty czy niedziele pojawiają się na górskich szlakach czy nadmorskich plażach - wyjaśniał ekspert.
Czytaj także:
REKLAMA
- W Polsce padł turystyczny rekord. "To jeszcze nie koniec"
- Biuro podróży się nie spisało? Możesz walczyć o rekompensatę za nieudane wakacje
Chociaż rezerwacji jest więcej niż w zeszłym roku, to branży turystycznej trudno jest mówić o sukcesie. Pomimo świetnej pogody plaże i górskie szlaki wypełnione są tłumami jedynie w weekendy. Wszystko wskazuje na to, że sierpień będzie lepszy, ale rezerwacje są za krótkie, żeby postawić hotelarzy na nogi - wynika z analizy serwisu nocowanie.pl przeprowadzonej w połowie sezonu.
W tym sezonie ceny są bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a że dostępnych jest sporo miejsc, to można przebierać w bardziej ekonomicznych opcjach przy niezłym standardzie wypoczynku. W Kołobrzegu i Krynicy Morskiej płacimy średnio 114 złotych za osobodobę, a we Władysławowie 82 złote i są to kwoty o kilka procent niższe niż w zeszłym roku.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Karol Wiak (portal nocowanie.pl)
Data emisji: 13.08.2024
Godzina emisji: 10.12
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
Polecane
REKLAMA