more_horiz

Trudne losy polskich kościołów w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 12:34
Drewniany kościółek w Wierszynie na Syberii, we wsi założonej przez Polaków na początku XX wieku. Przez wiele miesięcy Polacy modlili się w nim bez kapłana, potem ksiądz przyjeżdżał raz do roku. W okresie komunizmu wierni obronili świątynię przed rozbiórką budując wokół niego wielką "stodołę" z napisem Dom Kultury. O trudnych losach polskich kościołów na terenie Rosji, opowiadał w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski.
Audio
  • 20.08.17 Maciej Jastrzębski o losach polskich kościołów w Rosji.
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierszynie
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierszynie Foto: wikipedia.org/public domain

Jak podkreślił Maciej Jastrzębski, polscy zesłańcy, których przymusowo osiedlano w różnych zakątkach, wznosili kościoły.

- Świątynie były dla nich miejscem wspólnej modlitwy, ośrodkiem podtrzymywania tradycji, języka polskiego i polskiej historii. Gdy po rewolucji komunistycznej kościoły zamknięto, nasi rodacy dbali o to, by o ich istnieniu nie zapomniały dzieci i wnuki – tłumaczył Jastrzębski.

Dodał, że po upadku Związku Radzieckiego w niektórych miastach Rosji udało się wspólnotom katolickim odzyskać kościoły. – Są jednak na mapie Rosji miejsca, w których lokalne władze do dziś mówią "nie". W Smoleńsku skończyło się na obietnicach, bo miejscowi urzędnicy zdecydowali, że utworzą w kościele salę koncertową – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 20.08.17

Godzina emisji: 12:15

Zobacz także

Zobacz także