more_horiz

Krzysztof Mamiński: unowocześniamy polską kolej, a nasi klienci to doceniają

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:27
- Dziś koleją zarządzają osoby, które mają doświadczenie, pomysł i stoi za nimi to, że coś w swoim życiu zrobili z sukcesem, a nie mówili, że sukces będzie "za chwilę". Wozimy więcej pasażerów, więcej towarów i unowocześniamy polską kolej. Nasi klienci wybierają ten środek transportu - powiedział uczestniczący w Kongresie 590 w Jasionce Krzysztof Mamiński, prezes Grupy PKP S.A.
Audio

Rozmówca przyznał, że na Kongresie 590 w Jasionce odbywają się rozmowy przedstawicieli PKP z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej w zakresie współpracy. - Postanowiliśmy podjąć wspólne przedsięwzięcie dotyczące innowacyjności. Grupa PKP została wskazana jako ta, która wsłuchuje się w głos swoich klientów i wprowadza rozwiązania innowacyjne. To, co zaproponowali nam klienci, już po 2 tygodniach znalazło zastosowanie w kolejnictwie, a mówimy o aplikacji dla niepełnosprawnych, którzy przyjeżdżając na dworzec będą mieli mapę poruszania się na dworcu i stopniowo będą to mapy dla wszystkich dworców w Polsce - zapowiedział prezes.

auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
PKP będzie wynajmować e-auta przy dworcach. Próba przyciągnięcia nowych klientów

Modernizacja dworców

Gość Adriana Klarenbacha odniósł się także do kwestii rewitalizacji dworców kolejowych. - Założyliśmy, że renowacji zostanie poddanych 200 dworców. Dziś mamy znalezionych, ustalonych i wygospodarowanych 150 dworców. Nie zatrzymujemy się na 200 dworcach, ale będzie to kolejne 150 dworców, które zostaną poddane modernizacji - poinformował.

- Cieszę się, że z formuły Centralnego Portu Lotniczego za rządów PO, przeszliśmy na formułę Centralnego Portu Komunikacyjnego. To dopiero model, który powoduje skok cywilizacyjny. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym polskich miast, które zostały zidentyfikowane właśnie dzięki CPK. Na pewno nie jesteśmy jeszcze doskonali, ale do tego dążymy - dodał. 

Normalne zarządzanie koleją

Prezes PKP zwrócił uwagę, że obecna władza zmieniła swoje podejście do polskich kolei. - Słyszeliśmy, że "pieniędzy nie ma i nie będzie". Zaczęliśmy po prostu normalnie zarządzać potencjałem, który jest w tej firmie, nie wydawać w sposób nieuzasadniony pieniędzy i zapraszać naszych klientów do korzystania z naszych usług. O kolei mówimy dobrze, a nasi poprzednicy mówili, że "musimy się zwijać". Nie chodzi się do sklepu, który ma zamknąć swoją działalność, chyba że na wyprzedaż - zaznaczył. 

pendolino 1200 shutterstock.jpg
Dzięki Pendolino podróżujemy coraz szybciej. Z Warszawy do Krakowa dojedziemy w 2 godziny

- Chcemy robić biznes tam, gdzie to możliwe, umożliwiając jednocześnie działanie w zakresie zielonej energii. PKP Energetyka została brutalnie sprzedana. Staram się nie składać deklaracji trudnych do zrealizowania, ale myślę, że na którymś z kongresów powiem: "a nie mówiłem, że wróci?" - prognozuje Krzysztof Mamiński. 

Z Krzysztofem Mamińskim rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 15.33

Zobacz także

Zobacz także