more_horiz

"Trzeba zacząć odzyskiwać rynek". Adrian Furgalski o kryzysie w branży lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 12:30
- Media informują, że ponad 200 tys. osób kupiło bilety na połączenia LOT-u i ta liczba ciągle rośnie. Każda informacja o dodatkowych pasażerach i kierunkach cieszy, ale niestety lotnictwo, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ma pod górkę - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Adrian Furgalski
Adrian FurgalskiFoto: PR24

Barcelona, Burgas i Korfu to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem w wakacyjnej siatce połączeń PLL LOT. Przewoźnik publikuje pierwsze statystyki. Wakacyjna siatka została wprowadzona na początku lipca. Linia zaoferowała ponad 30 kierunków i ponad 130 połączeń z Warszawy i dziewięciu portów regionalnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także połączenia na Majorkę i do Chorwacji.

PLL LOT musiały zawiesić regularne połączenia w pierwszej połowie marca

Jednocześnie polski przewoźnik stopniowo przywraca regularne rejsy międzynarodowe. Od początku lipca ruszyły loty m.in. do Amsterdamu, Paryża, Dusseldorfu, Bukaresztu, Kijowa, a dreamlinery LOT-u ponownie startują do Tokio, Toronto i Seulu.

Posłuchaj
23:04 FURGALSKI.mp3 12.07.2020 Adrian Furgalski: lotnictwo nie tylko w Polsce, ale i na świecie ma pod górkę. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

Od 15 lipca pasażerowie będą mogli podróżować też m.in. do Londynu, Berlina, Pragi, Kijowa, Frankfurtu, Hamburga, Mediolanu, Genewy, Istambułu, Belgradu czy Tallina.

LOT wraca też do swojej drugiej bazy w Budapeszcie, wykonując zapowiadane na początku roku rejsy do Dubrownika i Warny. Od 20 lipca polski przewoźnik poleci również ze stolicy Węgier do Seulu.

W sumie w bieżącym sezonie letnim w ofercie LOT-u znajduje się ponad 130 połączeń i ponad 70 kierunków podróży.

"Musimy czytać jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju"

PLL LOT musiały zawiesić regularne połączenia w pierwszej połowie marca. Przyczyną była pandemia koronawirusa. Samoloty polskiego przewoźnika realizowały jedynie specjalne rejsy w ramach akcji LOT do Domu oraz Cargo dla Polski. Na początku czerwca przywrócono niektóre regularne połączenia krajowe.

Adrian Furgalski powołując się na dane z maja poinformował, że skala utraty przychodów w branży lotniczej jest szacowana na 420 mld dolarów. - O tyle mniej  przychodów zanotowano. Prawie połowa przychodów została utracona w porównaniu do 2019 roku. Straty to ok. 890 mld i ciągle rosną - wyliczał ekspert, znawca branży lotniczej.

Gość mówił o oczekiwaniach narodowego przewoźnika PLL LOT i nadziejach na przywrócenie opłacalnych i prestiżowych połączeń ze Stanami Zjednoczonymi.

1620px-SP-LPC_B767-35DER_LOT_Polish_Airlines_LPA_04NOV00_(6811321396).jpg
LOT szykuje się do wznowienia połączeń. Będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na pokładach

"Musimy mieć oczy dookoła głowy"

- LOT miał nadzieję że będzie to lipiec, kiedy polskie samoloty zaczną ponownie tam latać, ale widzimy że mamy tam cały czas rekordy zakażeń - powiedział Adrian Furgalski. - Musimy mieć oczy dookoła głowy. Wybierając kierunek, musimy czytać jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju - dodał. 

W audycji także o wielkim wysiłku organizacyjnym i finansowym, który stoi przed liniami lotniczymi, m.in. PLL LOT w związku z przywracaniem sieci połączeń.

- Szacuje się, że LOT wróci do 70 proc. swojej siatki połączeń, ale wciąż będzie ponosił straty, bo nie będzie miał wypełniania w 100 procentach. To faza odradzania się lotnictwa, gdzie linie lotnicze muszą mieć środki na funkcjonowanie - stwierdził Adrian Furgalski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Ewa Wasążnik

Goście: Adrian Furgalski (wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 11.33

PR24/tb

Zobacz także

Zobacz także