more_horiz

"Okres przejściowy zbyt krótki". Poseł KO o projekcie ustawy o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 14:30
- Prawo i Sprawiedliwość ma zwyczaj, żeby zgłaszać mnóstwo poprawek na poziomie prac w komisjach i to często wypacza pierwotny kształt danego projektu. Poczekajmy na to, jaki będzie ostateczny kształt tej nowelizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.
Mirosław Suchoń
Mirosław SuchońFoto: PR24/AK

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił projekt ustawy o ochronie zwierząt. PiS chce, by w Polsce była zakazana hodowla zwierząt na futra, schroniska dla zwierząt były częściej kontrolowane, a trzymanie psów na łańcuchach zostało ograniczone.

Tzw. "Piątka dla zwierząt" przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego.

"Okres przejściowy wymaga debaty"

Do projektu ustawy odniósł się w Polskim Radiu 24 poseł Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej. Mówił o tym, jak nad projektem nowelizacji zagłosuje klub parlamentarny, do którego należy.

- Jakaś rekomendacja klubu będzie. Pojawił się ten projekt, ale znam Prawo i Sprawiedliwość z pracy w parlamencie bardzo dobrze. PiS ma zwyczaj, żeby zgłaszać mnóstwo poprawek na poziomie prac w komisjach i to często wypacza pierwotny kształt danego projektu. Jak będę głosował, to zobaczymy. Poczekajmy na to, jaki będzie ostateczny kształt tej nowelizacji - powiedział poseł Nowoczesnej.


Norka Norki futerkowe free shutt-1200.jpg
Poseł PiS: dobrze, że temat regularnie wraca. Dzięki temu od lat robimy coraz więcej dla zwierząt

Gość mówił także o szczegółach propozycji PiS w zakresie ochrony zwierząt. Zwrócił uwagę, że w jego przekonaniu "na dłuższą rozmowę" zasługuje proponowany przez PiS tzw. okres przejściowy.

Zobacz także:

- Jeśli po wejściu ustawy w życie, miałby być zamykany jakiś biznes, to ten okres nie może być zbyt krótki. A zaproponowany rok, to za mało biorąc pod uwagę choćby harmonogram spłat kredytu. To wymaga większej debaty - nawoływał w PR24 poseł Suchoń.

W audycji ponadto rozmowa o istocie transferów w polityce oraz o zbliżających się wyborach szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Posłuchaj

24:08 Suchoń.mp3 12.09.2020 Mirosław Suchoń komentuje założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

***

Audycja: "Temat Dnia-Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: poseł Mirosław Suchoń (KO)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 13:33

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także