more_horiz

"Musi wrócić zdrowy rozsądek". Prof. Włodzimierz Gut o wzrastającej liczbie zakażeń w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 21:25
- Właściwie wszystko mamy już wypracowane, tylko trzeba tego przestrzegać. Chodzi o podstawowe zasady, takie jak dystans społeczny czy higiena. Musi wrócić zdrowy rozsądek - powiedział w Polskim Radiu 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut. 
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W piątek resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, odnotowano w woj. mazowieckim.

Pandemia kwarantanna 1200 free.jpg
Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Potwierdzono 1587 nowych przypadków

Zdaniem gościa PR24, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa, należy powrócić do przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. 


Posłuchaj
11:54 PR24_MPLS 2020_09_25-20-32-32.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o koronawirusie

 

- Musi wrócić zdrowy rozsądek, podstawowe rzeczy. Wszystko jest właściwie wypracowane, tylko trzeba to stosować: dystans, higiena i bariery fizyczne. Nic innego nikt nie wymyśli. Tego problemu nie rozwiąże lek, bo lek służy do leczenia chorych - powiedział prof. Włodzimierz Gut.

Czytaj także:


Jak zaznaczył, "nie rozwiąże tego też szczepionka, ponieważ nie ma szczepionek skutecznych w 100 procentach". - Trzeba będzie więc łączyć wszystkie elementy razem. Dopóki nie ma szczepionki, nie mamy o czym rozmawiać. Rozmawiamy za to o dystansie, czyli o racjonalnym zachowaniu - podkreślił profesor.

- Należy konsekwentnie przestrzegać reguł. Jeśli reguły nie są przestrzegane, nie wolno ich ośmieszać. W momencie, kiedy karze się ekspedientkę za prawidłowe zachowanie, to robi się rzecz co najmniej dziwną, nie mówiąc o całym efekcie psychologicznym. To tak, jakby się potwierdzało, że rację mają ci, którzy mówią, że nie muszą niczego przestrzegać - skomentował ekspert.

Dotychczas w Polsce testy laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 84 396 osób. Spośród nich zmarły 2 392 osoby, a 66 740 wyzdrowiało.

Nowe zakażenia potwierdzono u 295 osób z województwa mazowieckiego, 241 osób z województwa małopolskiego, 162 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, 128 osób z województwa pomorskiego, 126 osób z województwa śląskiego, 87 osób z województwa warmińsko-mazurskiego, 84 osób z województwa wielkopolskiego, 78 osób z województwa łódzkiego i 61 osób z województwa zachodniopomorskiego.

Poniżej 60 zakażeń potwierdzono w kolejnych siedmiu województwach. Infekcje wykryto u 59 osób z województwa lubelskiego, 55 osób z województwa podkarpackiego, 54 osób z województwa podlaskiego, 52 osób z województwa dolnośląskiego i świętokrzyskiego, 38 osób z województwa opolskiego i 15 osób z województwa lubuskiego.

* * *

Audycja: Temat dnia 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Goście: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 20.35

bartos

Zobacz więcej na temat: POLSKA koronawirus

Zobacz także

Zobacz także