more_horiz

Prof. Maliszewski: rząd zaplanował taki system szczepień, który jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:00
- W sposób elastyczny będziemy zmieniać harmonogram. Pamiętajmy, że w Polsce rząd zaplanował taki system, który jest bezpieczny, w którym dzielono dawki na pół i osoby, które miały zaplanowaną drugą - otrzymają ją. Co więcej, są szczepionki na szczepienia populacyjne, a więc system jest relatywnie sprawny i bezpieczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych.
Już 100 tys. zaszczepionych na COVID-19
Już 100 tys. zaszczepionych na COVID-19Foto: gov.pl

Szef KPRM przekazał, że zgodnie z deklaracją firmy Pfizer do Polski dotrze transport wielkości połowy poprzedniej dostawy szczepionek - będzie to ok. 180 tys. dawek.

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Prof. Gut: wciąż duża liczba zgonów

  - Jeżeli chodzi o funkcjonowanie w systemie zamawiania szczepionek, to jest to oczywiście problem. Z tego względu, że niektóra państwa nie przestrzegają zawartych umów, czyli Niemcy. Okazuje się również, że to, co na początku wydawało się dobrodziejstwem, czyli korzystanie z systemu, który daje możliwość szybkiego dostępu do szczepionek, wiąże ręce. Bo jeżeli weźmiemy sobie za przykład Izrael, to okazuje się, że on otrzymuje te szczepionki w dużo szybszym tempie - podkreślił prof. Maliszewski. 

  Gość audycji zaznaczył, że firma Pfizer musi przemyśleć swoją politykę dystrybucji z tego względu, że w przypadku kiedy, w Europie i nie tylko, rozpoczęły się szczepienia, może stracić na wiarygodności. 

  - W sposób elastyczny będziemy zmieniać harmonogram. Pamiętajmy, że w Polsce rząd zaplanował taki system, który jest bezpieczny, w którym dzielono dawki na pół i osoby, które miały zaplanowaną drugą - otrzymają ją. Co więcej, są szczepionki na szczepienia populacyjne, a więc system jest relatywnie sprawny i bezpieczny - ocenił szef Centrum Analiz Strategicznych. 

   


  Posłuchaj
  11:58 _PR24_AAC 2021_01_18-13-07-38.mp3 Prof. Maliszewski o dystrybucji szczepionek ("Temat dnia/Gość PR24")

   

  Więcej w nagraniu.

  ****

  Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

  Prowadził: Ryszard Gromadzki

  Gość: prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych  

  Data emisji: 18.01.2021

  Godz. emisji: 13.09

  kmp

  Zobacz także

  Zobacz także