more_horiz

Michałowski: Wałęsa dogadał się z Jaruzelskim i oszukał Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:00
- Prawda o marcu 1981 roku jest taka, że Wałęsa dogadując się z Jaruzelskim oszukał Polaków i wrobił np. Andrzeja Gwiazdę - powiedział w Polskim Radiu 24 opozycjonista z czasów PRL-u Andrzej Michałowski. Drugim gościem był opozycjonista Andrzej Rozpłochowski.
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: shutterstock.com

19 marca 1981 roku do sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła grupa związkowców, którzy domagali się między innymi rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy specjalnych jednostek milicji - ZOMO.

Posłuchaj
25:21 PR24_mp3 2021_03_20-13-33-30.mp3 Michałowski: Wałęsa dogadał się z Jaruzelskim i oszukał Polaków (Temat Dnia/Gość PR24)

Trzech działaczy - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.

pad pap 1200 .jpg
Rocznica Bydgoskiego Marca '81. Prezydent: Solidarność stała się wtedy pełna

"Kodziarze to przedstawiciele oprawców"

Andrzej Rozpłochowski wskazywał w Polskim Radiu 24, że "podczas wczorajszych uroczystości w Bydgoszczy upamiętniających 40-stą rocznicę prowokacji bydgoskiej KOD kolejny raz próbował zagłuszać prawdę". - Komitet Obrony Demokracji Socjalistycznej. Tak powinna brzmieć pełna nazwa KOD - powiedział.

- Kodziarze w Bydgoszczy swoim zachowaniem pokazali się jako przedstawiciele oprawców działaczy Solidarności pobitych w marcu 1981 roku oraz jako dzisiejszy przedstawicieli środowisk ubeckich i komunistycznych - dodał.

Z kolei Andrzej Michałowski wspominał tamten czas. - Pamiętam, że w 1981 roku niemal wszystkie zakłady i fabryki stanęły w obronie pobitych ludzi i były gotowe do strajku generalnego - opowiadał.

- Niestety Wałęsa dogadał się z Jaruzelskim i sfałszował telefaksy, przekonując, że większość zakładów nie chce strajku - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski (opozycjoniści z czasów PRL-u)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 13.33

ks

Zobacz także

Zobacz także