more_horiz

"To regularna wojna". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 14:15
- Nie możemy przewidzieć nic optymistycznego, jeśli chodzi o najbliższe dni, a nawet tygodnie. Do wydarzeń w Strefie Gazy, czyli już do regularnej wojny, dochodzą zamieszki na zachodnim brzegu Jordanu, dochodzą także zamieszki wewnątrz Izraela- coś, co na pewno będzie najbardziej brzemienne w konsekwencjach w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
W wojnie poszkodowanymi są także najmłodsi.
W wojnie poszkodowanymi są także najmłodsi.Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Rozpoczyna się siódmy dzień eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Od 10 maja w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło 148 Palestyńczyków. W wyniku palestyńskiego ostrzału zginęło 10 Izraelczyków.

Michał Kleiber 1200.jpg
"Po obu stronach są polityczne interesy, żeby konflikt się zaostrzył". Prof. Kleiber o Stefie Gazy

- Mamy na całej linii, jeśli chodzi o granicę izraelsko-libańską, izraelsko-jordańską, a nawet izraelsko-syryjską, tłumy demonstrantów-Palestyńczyków, głównie uchodźców, z lat 1948-1949, a raczej prawnuków tych uchodźców, którzy tak właściwie tworzą napięcie, demonstracje, zamieszki. To wszystko powoduje cały obraz bardzo dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o obecny kryzys, konflikt, wojnę, czy też obecną trzecią intifadę - zaznaczył Paweł Rakowski.        

Jak reaguje świat na sytuację w Strefie Gazy? 

- Stany Zjednoczone z reguły były aktywne, jeśli chodzi o politykę bliskowschodnią. Natomiast, jeśli chodzi o ten kryzys o wiele bardziej obserwatorzy na Bliskim Wschodzie patrzą w kierunku innych krajów arabskich, a nie światowych mocarstw, jakimi są Stany Zjednoczone - podkreślił ekspert. 

Z czego to wynika? 

Posłuchaj
21:47 PR24_mp3 2021_05_16-13-06-23.mp3 Paweł Rakowski o sytuacji w Strefie Gazy ("Temat dnia/Gość PR 24")

- To efekt tego, że na chwilę obecną Amerykanie prowadzą rozmowy z Iranem w Wiedniu, odnośnie resetu swoich relacji z Iranem. Widzimy jak bardzo zarówno Iranowi, jaki i Amerykanom zależy na osiągnięciu tego porozumienia, co automatycznie wytworzy nowe realia, jeśli chodzi o Bliski Wschód, ponieważ ta obecna wojna, która ma miejsce to jest też niejako wojną z irańskimi aktywami, które są obecne zarówno w Strefie Gazy, jak i wśród palestyńskich organizacji terrorystycznych, tj. Hamas. Organizacja ta publikuje materiały na których bojownicy ubrani są w mundury irańskie, pokazują irańskie rakiety, drony - odpowiedział Rakowski.                                

Więcej w nagraniu.

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadziła:  Magdalena Złotnicka

GośćPaweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 16.05.2021

Godz. emisji: 13.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także