more_horiz

"Czesi mają odpowiednie narzędzia". Mariusz Marszałkowski o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:18
 - Widać, że w tych negocjacjach wkradł się impas i pojawiły się pewne trudności, których nikt wcześniej się nie spodziewał. Czesi bardzo mocno, bardzo ostro negocjują, jeśli chodzi o kwestię Turowa. Mają ku temu narzędzia - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert).
Kopalnia Turów
Kopalnia TurówFoto: Łukasz Barzowski/Shutterstock

Nadal bez porozumienia w polsko-czeskich negocjacjach w sprawie kopalni Turów. Rozmowy zostały wznowione we wtorek. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uwzględnił skargę Czech i nakazał natychmiastowe zamknięcie kopalni.
Związkowcy z kopalni Turów czekają na porozumienie. – Te negocjacje są ważne dla kopalni, dla pracowników, dla kilkudziesięciu tysięcy pracowników regionu, jak również dla mieszkańców Bogatyni, ponieważ tu tak naprawdę chodzi o życie ludzkie – twierdzi Wojciech Ilnicki ze Związku Zawodowego "Solidarność" KWB Turów.
Tymczasem Czesi mieszkający w pobliżu odkrywki w Uhelnej obawiają się, że dalsze wydobycie węgla w Turowie poskutkuje brakiem wody w miejscowych studniach.

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Negocjacje z Czechami ws. kopalni Turów. Kurtyka: jest jeszcze sporo punktów, w których się różnimy

- Trzeba pamiętać, że TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. My się do tego zarządzenia nie zastosowaliśmy. Czesi to wykorzystali i od razu złożyli wniosek o egzekucję kary, czyli 5 mln euro dziennie, od dnia zasądzenia tego środka - przypomniał Marszałkowski.

Redaktor BiznesAlert wskazał również, że dla sprawy Turowa mogą mieć wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach.

- Z tego, co mówił minister Sasin, wcale te negocjacje nie muszą zakończyć się szybko, ponieważ należy pamiętać, że w Czechach trwa kampania wyborcza. (...) Tu pojawia się ryzyko. Jeżeli partia Babisza nie wygra wyborów na jesieni w Czechach, to może się okazać, że np. będziemy musieli negocjować już z inną partią, m.in. z proekologicznymi Piratami, którzy na pewno wykorzystają ten licznik kar, z drugiej strony będą wymagali całkiem innego poziomu zaangażowania Polski, może nawet łącznie z zamknięciem całkowicie kopalni w Turowie - podsumował gość audycji.

Posłuchaj
08:56 PR24_mp3 2021_06_24-13-21-42.mp3 Mariusz Marszałkowski o sprawie Turowa ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Ryszard Gromadzki

GośćMariusz Marszałkowski (BiznesAlert)

Data emisji: 24.06.2021

Godz. emisji: 13.21

kmp

Zobacz także

Zobacz także