more_horiz

"Zatrzymanie pracy kopalni oznacza zatrzymanie pracy elektrowni". Marszałkowski o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 21:20
- Żadne postanowienia sądów czy problemy w relacjach z Czechami nie tyczą się samej elektrowni, czyli emisji, tylko tyczą się sprawy wydobycia węgla w tejże kopalni - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (biznesAlert).          
Kopalnia w Turowie
Kopalnia w TurowieFoto: Lukasz Barzowski/ Shutterstock

Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - postanowił w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Elektrownia w Turowie jest ważnym obiektem na mapie energetycznej Polski, bo to jest elektrownia, która znajduje się bezpośrednio w bliskości kopalni węgla brunatnego Turów. Trzeba zaznaczyć, że zatrzymanie pracy kopalni oznacza automatycznie zatrzymanie pracy elektrowni, ponieważ węgla brunatnego w odróżnieniu od węgla kamiennego nie da się w prosty sposób transportować. Taka jest specyfika tego surowca - tam, gdzie się go wydobywa, tam się go spala - przypomniał gość audycji. 

Piotr Müller 1200 PAP.jpg
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE

Jak zauważył publicysta biznesAlert, nałożona kara nie jest tak wysoka, jak pierwotnie proponowały Czechy. 

- Jeśli chodzi o kwestię samego wyroku, tutaj mówimy o karze 500 tys. euro dziennie, to [...] i tak jest mniejszy wymiar kary, niż się niektórzy spodziewali: 5 mln euro dziennie. [...] Na szczęście dla nas kara ta obowiązuje dopiero od momentu otrzymania wyroku. Z pojawiających się informacji wynika, że został on już przesłany do MSZ. Już dzisiaj pierwsze pół miliona euro zostało naliczone na poczet tej kary. Natomiast mogło być tak, że TSUE zacząłby liczenie od momentu nałożenia nakazu wstrzymania wydobycia, czyli od 21 maja - podkreślił.

Polski rząd zapowiedział, że nie zamknie kopalni Turów.

Posłuchaj
23:11 PR24 2021_09_20-20-06-20.mp3 Mariusz Marszałkowski o sprawie kopalni Turów ("Temat dnia/Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Mariusz Marszałkowski (biznesAlert)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 20.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także