more_horiz

Opór wobec narracji Putina i Łukaszenki. Redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy o akcji FOCUS ON THE BORDER

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:42
- Nasi partnerzy poświęcają zbyt dużo czasu antenowego Ławrowowi, Łukaszence czy Putinowi i przez to ci - korzystając z naiwności odbiorcy - realizują swoje cele strategiczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt.
Andrzej Rybałt o projekcie Focus on the border: trzeba było podjąć inicjatywę
Andrzej Rybałt o projekcie "Focus on the border": trzeba było podjąć inicjatywęFoto: Leonid Shcheglov/PAP

Gość audycji został zapytany o genezę projektu #FocusOnTheBorder, w którym będą przedstawiane reportaże dotyczące przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej, NATO i Polski. Dokumenty będą dostępne w serwisie internetowym Polskiego Radia oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Jak wskazał Andrzej Rybałt, pomysł ten narodził się wśród pracowników portalu Polskiego Radia oraz dziennikarzy (zarówno sekcji wschodnich, jak i zachodnich) Polskiego Radia dla Zagranicy. - Chodzi o to, że obserwując jak na globalnych rynkach medialnych - szczególnie w świecie euroatlantyckim i anglosaskim - jest przedstawiana sytuacja ataku hybrydowego na członków NATO - Polskę i Litwę - doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć jakąś inicjatywę - tłumaczył redaktor naczelny.

Jak podkreślił, potrzebę stworzenia takiego projektu sygnalizowali dziennikarzom słuchacze pochodzący głównie z Ukrainy po to, żeby "narracja Putina i Łukaszenki napotkała na jakikolwiek opór".

Dezinformacja strony rosyjskiej i białoruskiej

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy dodał, że podczas obserwacji relacji z granicy - które były nadawane zarówno przez ośrodki medialne finansowane przez reżim rosyjski i białoruski, ale też przez uznane media takie jak BBC, Deutsche Welle czy CNN - zauważono, że "narracja Putina i Łukaszenki niestety dociera do świadomości naiwnych Europejczyków czy Amerykanów".

- Nasi partnerzy poświęcają zbyt dużo czasu antenowego Ławrowowi, Łukaszence czy Putinowi i przez to ci - korzystając z naiwności odbiorcy - realizują swoje cele strategiczne, czyli mówią głównie o kryzysie migracyjnym, o tragedii migrantów - tłumaczył gość audycji. Dodał także, że wskazani politycy "absolutnie odżegnują się od tego, że to oni są sprawcami tego, co dzieje się na polsko-białoruskiej czy litewsko-białoruskiej granicy".

- Te same kalki stosowali oni podczas ataku na Ukrainę w roku 2013 i 2014 w czasie interwencji zielonych ludzików na Krymie - powiedział. Jak dodał, oznacza to, że "starają się w bardzo złym świetle przedstawiać obrońcę granicy polskiej i NATO-wskiej, tak jak wcześniej szkalowali obrońców granicy ukraińskiej".

Posłuchaj
05:56 PR24_mp3 2021_11_25-15-51-48.mp3 Andrzej Rybałt o projekcie #FocusOnTheBorder ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Zobacz także: Marcin Ociepa w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Rybałt (dyrektor redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 15:50

ng

Zobacz także

Zobacz także