more_horiz

"Jest świadomość, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem". Jan Piekło o bezpieczeństwie w regionie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:51
- Wiarygodność Kremla w oczach Zachodu jest coraz mniejsza - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR24/JW

Obchodzimy dzisiaj 30-lecie uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Nasz wschodni sąsiad nieustannie odczuwa zagrożenie ze strony Rosji. W Rydze odbyło się spotkanie szefów MSZ państw NATO, podczas którego szef ukraińskiej dyplomacji informował partnerów o sytuacji bezpieczeństwa wzdłuż granicy ukraińskiej i na terytoriach okupowanych oraz o "związku między próbami wewnętrznej destabilizacji Ukrainy z próbami kolejnej fali zewnętrznej agresji".

Ukraińska armia w ostatnich latach przeszła gruntowną modernizację.

Jan Piekło podkreślił, że obecnie to "jedna z potężniejszych armii w Europie, jedna z najbardziej licznych". Dodał, że ewentualne członkostwo Kijowa w NATO to problem, który "spędza sen z powiek Władimira Putina".

Czytaj także:

- To, co w tej chwili robi Rosja, to kolejne przekraczanie czerwonej linii, którą już raz przekroczyła w 2014 roku, gdy zaatakowała zbrojnie Ukrainę - powiedział dyplomata. Zaznaczył, że spotkało się to ówcześnie z sankcjami i sprzeciwem. - Teraz reakcja Zachodu jest bardziej stanowcza i silniejsza - dodał.

Większa świadomość

Gość audycji podkreślił, iż doświadczenia sprzed kilku lat pokazały, że "Rosja nie jest wiarygodnym partnerem", czego obecnie zachodnie kraje są bardziej świadome.

- Wiarygodność Kremla w oczach Zachodu jest coraz mniejsza. Chociaż niektóre kraje Unii Europejskiej ciągle są zainteresowane prowadzeniem dialogu z Kremlem - zauważył Piekło. Tłumaczył, że słowo "dialog", znaczy dla Moskwy "zupełnie coś innego niż dla świata zachodniego".

Posłuchaj
13:45 PR24_mp3 2021_12_02-13-07-32.mp3 Jan Piekło o potencjale militarnym Ukrainy i trudnościach w rozmowach z Rosją (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

Zobacz także: Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jan Piekło

Data emisji: 02.12.2021

Godzina: 13.07

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także