more_horiz

"Wszystko trzeba uregulować prawnie". Andrzej Rafał Potocki o zwiększeniu roli kuratorów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:50
- Celem ministra Czarnka jest zrobienie porządku z tym, jakie organizacje pozarządowe mogą pojawiać się w szkołach - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Ustawa wzmacnia pozycje kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego.
Ustawa wzmacnia pozycje kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego.Foto: MikeDotta/Shutterstock

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej negatywnie zaopiniowały zgłoszony w drugim czytaniu wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzającej do zwiększenia roli kuratora oświaty. Ustawa wzmacnia pozycje kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagana była opinia kuratora, zapisano, że musi być to opinia pozytywna.

Na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki wskazał, że przeciw ustawie "protestują głównie ludzie o lewicowej proweniencji". - Zupełnie inny obraz szkoły mają w parlamencie przedstawiciele lewicy, a inny ma de facto większość rodziców - ocenił.

"Zrobienie porządku"

Jak zaznaczył rozmówca, "celem ministra Czarnka jest zrobienie porządku z tym, jakie organizacje pozarządowe mogą pojawiać się w szkołach". - Chodzi o to, aby uregulować wszystko prawnie, dając większe możliwości kuratorom, żeby mogli dokładnie sprawdzać te organizacje, które chcą wchodzić do szkół i edukować młodzież - powiedział.

- Z drugiej strony chodzi o to, aby dać większe szanse rodzicom do tego, żeby mieli wpływ na to, czego ich pociechy w szkołach się uczą - podkreślił.

Jak wskazał, "to najwyższy czas na zrobienie porządku". - Inaczej to się może skończyć tak, jak się skończyło w wielu krajach na Zachodzie, gdzie młodzi ludzie, mówiąc krótko: dzieci, są bardzo wrażliwe na pewne treści, które w szkołach wygłaszają - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:30 PR24_mp3 2022_01_13-13-09-53.mp3 Andrzej Rafał Potocki: rodzice będą mieli wpływ na to, czego ich pociechy uczą się w szkołach (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

GośćAndrzej Rafał Potocki ("Sieci")

Data emisji: 13.01.20222

Godzina emisji: 13.09


jb 

Zobacz także

Zobacz także