more_horiz

"Krzywa zachorowań może wystrzelić pionowo". Maria Libura przestrzega przed Omikronem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 11:30
 - Ta fala jest inna, szybsza. Bardzo dużo osób może być jednocześnie wyłączonych z funkcjonowania. Może dojść do sytuacji, że wzrosty zakażeń będą ograniczone wydolnością laboratoriów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 po raz pierwszy w Tauron Arenie Kraków. To największy miejski punkt szczepień powszechnych. Weekendowa akcja -  Dzień Otwarty - skierowana jest głównie do dzieci, ale zaszczepić może się każdy, kto przyjdzie, bez rejestracji
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 po raz pierwszy w Tauron Arenie Kraków. To największy miejski punkt szczepień powszechnych. Weekendowa akcja - Dzień Otwarty - skierowana jest głównie do dzieci, ale zaszczepić może się każdy, kto przyjdzie, bez rejestracjiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 088 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w niedzielę 23 stycznia. Ostatniej doby w szpitalach odnotowano 25 zgonów pacjentów z COVID-19.  W sobotę informowano o 40 876 przypadkach infekcji – rekordowej liczbie od początku pandemii w Polsce; zmarło 193 pacjentów z COVID-19.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że należy spodziewać się lawinowych wzrostów liczby zakażeń. - Przechodziły przez to już inne kraje, które doświadczyły zachorowań związanych z Omikronem. W pewnym momencie krzywa zachorowań może wystrzelić pionowo. Może dojść do sytuacji, że liczby będą ograniczone wydolnością laboratoriów, czyli zakażeń będzie znacznie więcej - powiedziała Maria Libura. 

W takiej sytuacji może dojść do zaburzeń funkcjonowania służby zdrowia. - Fala związana z Omikronem może też spowodować zakłócenia działalności szkół, uczelni, firm, sklepów. Ta fala jest inna, szybsza. Bardzo dużo osób może być jednocześnie wyłączonych z funkcjonowania - tłumaczyła ekspert. 

W Polsce podano do tej pory 50,5 mln szczepionek przeciw COVID-19. Od początku narodowego programu Ministerstwo Zdrowia odnotowało kilkanaście tysięcy niepożądanych odczynów. W większości były to łagodne dolegliwości. Maria Libura zauważyła, że w pewnym momencie system zachęt do szczepień przestał działać. - Przewagę zyskały ruchy antyszczepionkowe oraz promujące sceptycyzm wobec szczepień. Będzie to miało konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia, życia społecznego i gospodarki. W krajach, gdzie istnieje wyższy poziom zaszczepienia nie ma tak wielu zgonów - podsumowała Maria Libura. 

Posłuchaj
12:33 PR24 2022_01_23-10-43-06.mp3 Maria Libura o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24) 

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano łącznie 4 518 218 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarły 103 844 osoby.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Maria Libura (ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Data emisji: 23.01.2021

Godzina: 10.42

PR24


Zobacz także

Zobacz także