more_horiz

Prof. Włodzimierz Gut: po omikronie będzie kolejny wariant koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:41
- Wirusy mutują. To ich podstawowa cecha - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut. Jak podkreślił wirusolog, należy spodziewać się, że po omikronie przyjdzie kolejny wariant.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

Dyrektor WHO odpowiedzialny za Europę Hans Kluge stwierdził jakiś czas temu, że wariant omikron, ze względu na swoją specyfikę, gwałtownie rozleje się po Europie, jednak to może być koniec epidemii. Zdaniem lekarza, gdy wszyscy lub niemal wszyscy przechorują COVID-19 wywoływany wariantem omikron, koronawirus powróci, ale już nie jako pandemia. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat prof. Włodzimierz Gut.

Gość Polskiego Radia 24 na samym początku stwierdził, że omikron nie zakończy "życia" koronawirusa SARS-CoV-2. - Po omikronie będzie następny wariant. Po prostu - stwierdził z całą mocą wirusolog.

Pandemia, omikron, maseczki, szczepienia. Prof. Gut: selekcja naturalna

Jak wyjaśnił, "wirusy mutują, to jest ich podstawowa cecha". Zdaniem prof. Włodzimierza Guta liczba różnych wariantów SARS-CoV-2, które pojawiły się na świecie w czasie trwającej pandemii, a które nie rozlały się na cały świat, jak warianty brytyjski, delta czy właśnie omikron, było ok. 1600. - Tylko niektóre z nich zyskały pewną przewagę. Ale to już jest zasługa ludzi - dodał prof. Włodzimierz Gut.

Minionej doby - jak podało Ministerstwo Zdrowia - koronawirusem zakaziło się ponad 50 tys. osób. Gość PR24 został zapytany o to, czy dane epidemiczne w Polsce nie są niepokojące. Jak stwierdził, w obliczu ograniczonej i wciąż zbyt małej liczby zaszczepionych w Polsce, obawia się "konsekwencji dla populacji".

- Jedna z koleżanek nazwała to, delikatnie mówiąc "selekcją naturalną" i muszę przyznać jej rację - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:21 PR24_mp3 2022_01_29-11-10-49_Gut.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o pandemii koronawirusa w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 29.01.2022
Godzina emisji: 11.11

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także