more_horiz

"Mam pewne obawy". Joanna Senyszyn o działaniu sejmowej komisji śledczej ws. Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 15:06
- Problem polega na tym, że członkami komisji są tylko przedstawiciele klubów, natomiast koła nie są przewidziane. W związku z tym niewykluczone, że powstanie klub zrzeszający kilka kół i wtedy będziemy mogli mieć przedstawiciela w komisji śledczej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej. 
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

Paweł Kukiz złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej. Miałaby ona zająć się podsłuchami w latach 2005-2021. Poparcie dla inicjatywy Pawła Kukiza zadeklarowali przedstawiciele większości klubów i kół parlamentarnych. 10 lutego odbyło się spotkanie w tej sprawie. 

Według Kukiza taka komisja mogłaby zostać powołana przy spełnieniu warunków zakładających, że połowę miejsc dostałaby Zjednoczona Prawica, połowę opozycja, a on zostałby przewodniczącym. Na temat porozumienia opozycji z posłem Pawłem Kukizem w kwestii możliwej inwigilacji mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Senyszyn. 

Powstanie klub zrzeszający koła?

Joanna Senyszyn przyznała, że trwają rozmowy z Pawłem Kukizem. - Jesteśmy na równych prawach, ponieważ uczestniczą w nich wszystkie koła i kluby parlamentarne. Problem polega na tym, że członkami komisji są tylko przedstawiciele klubów, natomiast koła nie są przewidziane - zaznaczyła.

Jak wskazała, "w związku z tym niewykluczone, że powstanie klub zrzeszający kilka kół i wtedy będziemy mogli mieć przedstawiciela w komisji śledczej". - Paweł Kukiz też przecież nie jest w żadnym klubie, więc teoretycznie nie mógłby być członkiem komisji (...). Trudno powiedzieć, jak to ma wyglądać w świetle przepisów - przyznała. 

"Głosuje jak PiS"

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła również, że "jest pełna obaw co do tej komisji". - Paweł Kukiz zapowiedział, że przede wszystkim obrady będą tajne, a przecież tu chodzi o to, żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i żeby Polacy zapoznali się z tym sejmowym śledztwem. Drugą moją obawą jest ścisłe związanie Kukiza z partią rządzącą, głosuje tak jak Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała. 

Projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej musi poprzeć co najmniej 46 posłów. Zgodnie z ustawą o komisji śledczej Sejm powołuje ją oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy bezwzględną większością głosów. 

Ustawa o komisji śledczej stanowi też, że komisja może liczyć do 11 członków. Jej skład powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:53 senyszyn.mp3 Joanna Senyszyn o powołaniu sejmowej komisji śledczej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadziła: Magdalena Złotnicka 
Gość: prof. Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna)
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 14.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także