more_horiz

Frank-Walter Steinmeier z wizytą w Polsce. Bogdan Musiał: trzeba pokazać Niemcom rachunki za pomoc Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 13:30
- Polska dyplomacja powinna wyciągnąć teraz warunki i rachunki za naszą pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.
Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce. Musiał: powinniśmy pokazać Niemcom rachunki za pomoc Ukrainie
Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce. Musiał: powinniśmy pokazać Niemcom rachunki za pomoc UkrainieFoto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

Prezydent Niemiec jedzie do Warszawy. O tym, czego można się spodziewać po tej wizycie, mówił gość PR24. - Nie widzę po stronie niemieckiej rzeczywistej zmiany co do polityki wobec Ukrainy, a to najważniejszy dziś temat. Prezydent Niemiec nie ma też formalnie wpływu na politykę zagraniczną - wyjaśnił historyk.

Przypomniał, że Frank-Walter Steinmeier, jako szef niemieckiej dyplomacji, był jednym ze współautorów niemieckiej polityki wobec Rosji, czyli tzw. tuczenia Putina. - To jego dzieło wspólne z kanclerz Merkel. Ci, którzy to uzależnienie od Rosji wzmacniali, dziś nadal zasiadają we wszystkich kluczowych resortach - powiedział prof. Bogdan Musiał.

"Rachunek za uchodźców"

Jako pierwsza zaplanowana jest rozmowa par prezydenckich w Warszawie, następnie rozmowa "w cztery oczy" prezydentów Polski i Niemiec oraz rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem. Następnie Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się z przedstawicielami mediów. Jednym z tematów są pieniądze na pomoc uchodźcom.

Czytaj także:

- Strona polska podnosi tę sprawę, ale nie wymusza (odpowiedzi na pytanie), jak to się działo w 2015 r. ze strony Niemiec, gdy żądano od nas przyjęcia konkretnych liczb migrantów gospodarczych. Trzeba wrócić jednak teraz do tych wymogów i przedłożyć Niemcom nasze warunki i rachunki za polską pomoc Ukrainie - wyjaśnił historyk.


Posłuchaj
22:07 _PR24_AAC 2022_04_12-11-37-15.mp3 Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce. Musiał: powinniśmy pokazać Niemcom rachunki za pomoc Ukrainie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Bogdan Musiał, historyk 

Data emisji: 12.04.2022

Godzina: 11:37

Zobacz także

Zobacz także