more_horiz

Współpraca rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z Nord Stream 2. Prof Musiał: działali jak mafia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 12:15
- Siatka powiązań była nieformalna, do tego stopnia, że Gazprom, czyli Władimir Putin, praktycznie manipulował i wyznaczał kierunek tego, w jaki sposób można wprowadzić w błąd opinię niemiecką, ale też i międzynarodową, aby obejść sankcje amerykańskie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk mieszkający w Niemczech.
Prof. Bogdan Musiał: porażające jest to, że pani Manuela Schwesig i jej człowiek informowali o wszystkim Angele Merkel, jak i Olafa Scholza
Prof. Bogdan Musiał: porażające jest to, że pani Manuela Schwesig i jej człowiek informowali o wszystkim Angele Merkel, jak i Olafa ScholzaFoto: Shutterstock/T. Schneider

Portal Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnił dokumenty, które mówią o tym, że między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Na antenie Polskiego Radia 24 historyk mieszkający w Niemczech mówił właśnie o tych doniesieniach. 

Pojawiły się dowody

- W tej kwestii sensację może budzić postać pani Manueli Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, która na początku 2021 roku założyła oficjalną fundację klimatyczną, a w rzeczywistości była to przykrywka - powiedział prof. Bogdan Musiał i dodał, że "w rzeczywistości było to wiadome, ale nigdy nie było na to dowodów". - Co innego jest wiedzieć, a co innego mieć konkretne dowody, które pojawiły się w tej sprawie - wyjaśnił. 

- Te dowody udało się uzyskać dziennikarzom. Watro przypomnieć, że już dwa tygodnie temu o tej sprawie pisał "Welt am Sonntag", ale to właśnie "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zrobił to dokładniej - przekazał gość Polskiego Radia 24.

Manipulacja Putina 

- Z tych informacji wynika, że siatka powiązań była nieformalna, do tego stopnia, że Gazprom, czyli Władimir Putin, praktycznie manipulował i wyznaczał kierunek tego, w jaki sposób można wprowadzić w błąd opinię niemiecką, ale też i międzynarodową, aby obejść sankcje amerykańskie - wyjaśnił historyk mieszkający w Niemczech.

Dodał, że właśnie w tej kwestii pojawił się skandal, który dotyczył tego, że "krajowy rząd działał nieformalnie". - Można powiedzieć praktycznie, jak mafia, czyli zakulisowo i tym samym wprowadzając w błąd opinię publiczną oraz dosłownie wszystkich - stwierdził prof. Bogdan Musiał.

Podkreślił, że wówczas w rządzie Niemiec była pani Angela Merkel, która zajmowała stanowisko kanclerza Niemiec, oraz Olaf Scholz, który był wicekanclerzem. 

"Mafijne metody"

- Porażające jest to, że pani Manuela Schwesig i jej człowiek informowali Merkel, jak i Scholza. Oni dokładnie wiedzieli, że te wszystkie działania prowadzone są dla picu. Chodzi mi tutaj o to obejście, czyli to, że to wszystko nie miało nic wspólnego z polityką klimatyczną. Tutaj tak naprawdę używane były mafijne metody i to wyszło na jaw wraz z dowodami - powiedział. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:53 PR24_AAC 2022_04_21-11-07-39.mp3 Prof. Bogdan Musiał: porażające jest to, że pani Manuela Schwesig i jej człowiek informowali o wszystkim Angelę Merkel, jak i Olafa Scholza (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: prof. Bogdan Musiał, historyk mieszkający w Niemczech

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 11:06

nj

Zobacz także

Zobacz także