more_horiz

"Tam gazociąg kończy bieg". Doleśniak-Harczuk o powiązaniach władz landu z Nord Streamem 2

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 07:41
- Premier landu Manuela Schwezig wspierała wszelkie kanały komunikacji między Rosją a Niemcami - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica i publicystka miesięcznika "Nowe Państwo".
Olga Doleśniak-Harczuk przypomniała zaangażowanie rządu landu w budowę gazociągu Nord Stream 2
Olga Doleśniak-Harczuk przypomniała zaangażowanie rządu landu w budowę gazociągu Nord Stream 2Foto: shutterstock.com

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Premier Manuela Schwesig była niezwykle mocno zaangażowana w sprawy związane z uruchomieniem rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 – podkreślają politycy Zielonych w wypowiedzi dla FAZ. "Współpraca rządu w Schwerinie z rosyjskim państwowym koncernem Gazprom to coś porażającego, coś czym trzeba się nareszcie zająć" – podkreślił Omid Nouripour, lider Zielonych.

Parlament landu ujawnił długą listę spotkań przedstawicieli NS 2 z władzami lokalnymi. Wynika z tego, że Schwesig spotkała się kilkukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat m.in. z Matthiasem Warnigiem - dyrektorem zarządzającym Nord Stream 2 AG. "Warnig pracował kiedyś dla Stasi, jest uważany za powiernika rosyjskiego prezydenta Władimira Putina" – przypomina FAZ.

"Węzeł komunikacyjny niemiecko-rosyjskich"

Olga Doleśniak-Harczuk była pytana o karierę Manueli Schwezig. - Tak się składa, że akurat ta część SPD interesowała mnie w szczególny sposób ze względu na ich forsowanie dokończenia budowy Nord Stream 2 - podkreśliła. Dodała, że Schwezig bardzo mocno była zaangażowana w budowę gazociągu. - Wspierała wszelkie kanały komunikacji między Rosją a Niemcami - dodała.

Gość audycji stwierdziła, że land, którym rządziła polityk od 2017 roku stał się "węzłem komunikacyjnym jeśli chodzi o styk interesów rosyjsko-niemieckich". - To tam kończy bieg Nord Stream 2 - zaznaczyła.

Przypomniała wystąpienia premier Schwezig na forum niemieckiego parlamentu i jej wsparcie dla projektu NS2.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
23:44 PR24_mp3_20220423230631_Olga_Doleśniak-Harczuk.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o powiązaniach między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo")

Data emisji: 23.04.2022

Godzina: 23.06

st

Zobacz także

Zobacz także