more_horiz

Jan Piekło: kanclerz Scholz, podobnie jak Schröder, ma problemy z optyką wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 10:55
- Niemiecki biznes w pewnym momencie zaczął się orientować na współpracę z Rosją, pomimo tego, że np. bilans wymiany handlowej z Polską był większy. Być może był pomysł, że Nord Stream I i II mają być siłą napędową niemieckiej gospodarki. Idea tej wolnej strefy handlu, od Władywostoku, była czymś, co bardzo podobało się Niemcom i co próbowali forsować - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.
Rządząca obecnie w koalicji z Zielonymi i FDP partia SPD spotyka się ostatnio z dużą krytyką z powodu powiązań niektórych swoich prominentnych działaczy z Rosją, a wywodzący się z szeregów socjaldemokratów kanclerz Olaf Scholz uważany jest za hamulcowego w kwestii dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy.
Rządząca obecnie w koalicji z Zielonymi i FDP partia SPD spotyka się ostatnio z dużą krytyką z powodu powiązań niektórych swoich prominentnych działaczy z Rosją, a wywodzący się z szeregów socjaldemokratów kanclerz Olaf Scholz uważany jest za "hamulcowego" w kwestii dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy.Foto: Shutterstock/photocosmos1

Na łamach portalu dziennika "Bild" ukazał się artykuł obnażający lata zaniedbań w polityce Niemiec wobec Rosji. Gazeta oskarża socjaldemokratów z SPD o uzależnienie ich kraju od gazu, który jest głównym źródłem finansowania krwawej machiny Putina. "Błędem było uprzejme traktowanie zbrodniarza wojennego, który zamiast pokoju przyniósł wojnę" - czytamy.

Jan Piekło komentował postawę rządu Niemiec wobec wojny na Ukrainie. - Kanclerz Scholz, podobnie jak Gerhard Schröder, ma problemy z optyką wschodnią i prawdopodobnie też widziałby taką wersję, może łagodniejszą, żeby próbować dogadać się z Rosją, aby wszystko wróciło do punktu wyjścia i można było z nią handlować, co byłoby motorem napędowym gospodarki niemieckiej - stwierdził.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Na szczęście nie wszyscy Niemcy tak myślą, choć myśli tak spora część niemieckiej elit politycznej, a szczególnie tej związanej z gospodarką. To jest trudne do odwrócenia. Obrazy z Buczy, Irpinia czy Mariupola jakoś nie są w stanie przekonać tej elity. Ludzie na całym świecie widzą te obrazy, pokazujące brutalność rosyjskiej agresji, i nacisk opinii publicznej w Niemczech jest dość spory, ale z drugiej strony mamy tam przyzwolenie np. na demonstrację Rosjan okazujących właściwie wsparcie dla polityki Putina - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2022_04_25-09-35-07.mp3 Jan Piekło o polityce wschodniej Niemiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W liście otwartym, do którego dotarł dziennik "Berliner Zeitung", 18 osób z kręgów niemieckiej polityki, mediów, kultury, nauki i prawa wzywa kanclerza Olafa Scholza do wstrzymania dostaw broni na Ukrainę. Przekonują, że Ukraina "powinna zaprzestać oporu militarnego". Autorzy ostrzegają kanclerza, że pomoc militarna dla Ukrainy grozi "niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata".

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jan Piekło

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 9.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także