more_horiz

Węgry blokują pakiet sankcji UE wobec Rosji. Dr Tolak: próba osiągnięcia dodatkowych korzyści

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:55
- Jeżeli rozmawiamy o polityce Viktora Orbana związanej z relacjami z Moskwą czy realizowanej w ramach UE w ostatnim okresie, to ciężko nie stawiać zarzutów, że jest zdecydowany stronnikiem Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Wczorajsze żądania Węgier zostały odrzucone przez ambasadorów z pozostałych krajów członkowskich, którzy uznali je za złamanie przedwczorajszych, politycznych ustaleń przywódców z unijnego szczytu.
Wczorajsze żądania Węgier zostały odrzucone przez ambasadorów z pozostałych krajów członkowskich, którzy uznali je za złamanie przedwczorajszych, politycznych ustaleń przywódców z unijnego szczytu.Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Choć na szczycie UE w tym tygodniu w Brukseli 27 przywódców państw członkowskich przyjęło polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę, to jednak w środę podczas prawnych uzgodnień restrykcji Węgry ponownie je zablokowały, przedstawiając kolejne oczekiwania.

Budapeszt domaga się usunięcia z list sankcyjnych patriarchy Cyryla, jak również zwiększenia do 3 lat z obecnych 6 miesięcy możliwość reeksportu produktów z ropy rosyjskiej do państw trzecich.

Dr Łukasz Tolak komentował żądania Węgier. - Zakładam, że jest to próba "podbicia bębenka" i próby wynegocjowania dodatkowych korzyści dla strony węgierskiej - stwierdził i dodał, że bardziej medialny jest argument dotyczący patriarchy Cyryla, jako mniej narażony na zarzuty, że Węgry zachowują się w sposób samolubny w stosunku do pozostałych krajów UE.

"Uwikłanie w polityczne i gospodarcze interesy z Federacją Rosyjską"

- Viktor Orbran podchodzi do sprawy bardzo pragmatycznie, wykorzystuje wszystkie możliwe kruczki i chwyty polityczne, jakie Węgry mają do dyspozycji w UE, po pierwsze po to, by realizować własną politykę i za wszelką cenę uzyskać maksymalne korzyści dla swojego rządu i Węgier, ponadto jest niestety bardzo mocno uwikłany w polityczne i gospodarcze interesy z Federacją Rosyjską, co powoduje, że jest zobowiązany, choćby pośrednio, wspierać Moskwę - dodał.

Posłuchaj
18:56 PR24_mp3 2022_06_02-11-09-54.mp3 Dr Łukasz Tolak o polityce Węgier w obliczu konfliktu Rosja-Ukraina (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

W czwartek ambasadorowie państw członkowskich przy UE podejmą kolejną próbę znalezienia porozumienia ws. sankcji. Do spotkania dojdzie w Luksemburgu. 

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Dr Łukasz Tolak 

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 11.09

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także