more_horiz

Corpus Christi, czyli Boże Ciało w Peru. "Zaczyna się już w Wigilię Bożego Ciała"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:05
Nie ma czytania fragmentów Ewangelii, za to odmawia się różaniec. Procesja z monstrancją to tylko preludium do świętowania. Przewodnik, podróżnik i pilot wycieczek Mariusz Lewicki przybliżył na antenie Polskiego Radia 24, jak wyglądają obchody Corpus Christi - Bożego Ciała w Peru, a dokładniej w Cuzco. 
Obchody Bożego Ciała w Cuzco
Obchody Bożego Ciała w Cuzco Foto: Federico Tovoli/Vwpics/Zuma Press/Forum

Trzonem uroczystości święta Corpus Christi są procesje świętych i Matek Boskich, a raczej tańce z owymi świętymi. Kulminacją jest spożywanie chiriuchu, specjalnej "bożocielnej" potrawy sprzedawanej głównie na Placu Franciszkańskim w Cuzco. Liczba mieszkańców tego miasta w okresie Bożego Ciała co najmniej się podwaja. Przybyszami na Corpus Christi nie są europejscy czy amerykańscy turyści, lecz miejscowi z piętnastu dekanatów prowincji Cuzco, a także przyjezdni z innych regionów Peru oraz ościennych krajów latynoskich - czyli swoi.

"Najciekawsze obchody Bożego Ciała"

- Chciałbym opowiedzieć o Cuzco, gdzie Boże Ciało jest obchodzone w najciekawszy sposób w całym Peru. Uroczystości zaczynają się już w Wigilię Bożego Ciała od tego, że 15 figur świętych i Matek Boskich w procesjach jest przenoszonych na główny plac i do katedry w Cuzco - mówił Mariusz Lewicki. Przewodnik i podróżnik zaznaczył, że aby nieść takie figury, trzeba się wcześniej dobrze przygotować ze względu na to, że jedna może ważyć nawet tonę. 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej. Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej w tym roku wróci na tradycyjną trasę ulicami miasta. Uroczystość 16 czerwca rozpocznie się mszą św. w bazylice archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Posłuchaj
15:09 Mariusz Lewicki.mp3 Mariusz Lewicki o Bożym Ciele w Peru (Audycja NRPK) 

***

Tytuł reportażu: Corpus Christi - Boże Ciało w Cuzco

Autorka: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Gość reportażu: Mariusz Lewicki (przewodnik, podróżnik i pilot wycieczek)

Data emisji: 16.06.2022 

Godzina emisji: 10.06

nt

Zobacz także

Zobacz także