more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej. Kmdr prof. Bugajski wskazuje na kluczowe znaczenie inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:52
- Część terytorium Rzeczpospolitej, wody wewnętrzne Zalewu Wiślanego, to były wody, na których żegluga była uzależniona całkowicie od decyzji obcego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 komandor prof. Dariusz Bugajski (Akademia Marynarki Wojennej).
Dariusz Bugajski: przekop Mierzei Wiślanej jest ważny z perspektywy bezpieczeństwa.
Dariusz Bugajski: przekop Mierzei Wiślanej jest ważny z perspektywy bezpieczeństwa.Foto: Twitter/MI

"Przekop Mierzei Wiślanej - synergią portów" był jednym z tematów drugiego dnia V Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbywają się panele dotyczące między innymi bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej oraz innowacji. Dwudniowe wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

Na antenie Polskiego Radia 24 do przekopu Mierzei Wiślanej odniósł się komandor prof. Dariusz Bugajski. - Kanał przez Mierzeję Wiślaną jest bardzo ważny dla Polski z punktu widzenia gospodarczego - podkreślił. - Szczególnie oczywiście lokalnie dla Elbląga przywrócenie tych funkcji żeglugowych, portowych jest istotne - dodał.

"To ważne z perspektywy bezpieczeństwa"

- Myślę, że także, co nie jest doceniane i poddawane wątpliwości, jest to ważne z perspektywy bezpieczeństwa państwa - zaznaczył. - Część terytorium Rzeczpospolitej, wody wewnętrzne Zalewu Wiślanego, to były wody, na których żegluga była uzależniona całkowicie od decyzji obcego państwa - wskazał.

Ocenił, że "jest to nie do wyobrażenia". - Sytuacja właściwie niespotykana i nie znam żadnych naturalnych wód morskich, na których byłyby takie ograniczenia jeśli chodzi o żeglugę - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:31 komandor prof. Dariusz Bugajski.mp3 Dariusz Bugajski: to ważne z perspektywy bezpieczeństwa (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: komandor prof. Dariusz Bugajski (Akademia Marynarki Wojennej)

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 15.20

jb

Zobacz także

Zobacz także