more_horiz

Ukraina kandydatem do UE. Przydacz: zawsze opowiadaliśmy się za polityką otwartych drzwi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 17:05
Jeśli jest tak, że są jakieś państwa, które nie do końca są przekonane, to tylko pokazuje, że skutecznie w ostatnim czasie przekonaliśmy ich do podjęcia decyzji, bo wszystkie 27 państw zgodnie podniosło rękę za nadaniem Ukrainie statusu kandydata do UE - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Minister Przydacz
Minister PrzydaczFoto: Fot.: Marcin Dławichowski/IAR

Ukraina i Mołdawia stały się krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli w środę wieczorem przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli, zatwierdzając rekomendację Komisji w tej sprawie. To reakcja Unii na rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Ukraina kandydatem do UE. Przydacz: duża radość

Gość PR24 stwierdził, że decyzja Rady Europejskiej budzi w nas wszystkich radość i napawa nas nadzieją.

- To historyczna zmiana myślenia o polityce wschodniej u części naszych partnerów w ramach Unii Europejskiej. Nie ma powodów do zmartwień w tym zakresie - mówił Marcin Przydacz, choć zauważył, że w innych kwestiach - polityki bezpieczeństwa czy elementów natury symbolicznej w polityce wschodniej - nadal jest wiele zmartwień.

- Po tym dobrym sukcesie, wypracowanym przez pana premiera, pana prezydenta i polską dyplomację w ostatnich dniach rzeczywiście pozostaje dobry humor - dodał.

"Polska przekonała państwa niechętne"

Wiceminister spraw zagranicznych ocenił, że nie wszyscy są wielkimi entuzjastami decyzji o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Jak mówił, część polityków, państw czy dyplomatów zachodnich uważa, że UE powinna się "zwijać, koncentrować na współpracy państw Zachodu".

- My w Polsce jesteśmy ambitni i uważamy, że Unia, żeby była unią żywą, ważnym aktorem na świecie, musi się rozwijać, musi także pokazywać swoją otwartość i zawsze opowiadaliśmy się za polityką otwartych drzwi - mówił Marcin Przydacz.

- Jeśli jest tak, że są jakieś państwa, które nie do końca są przekonane, to tylko pokazuje, że skutecznie w ostatnim czasie przekonaliśmy ich do podjęcia decyzji, bo wszystkie 27 państw zgodnie podniosło rękę. Czy się przy tym cieszyli, czy nie, czy robili to z pełnym przekonaniem, czy mniejszym, na tym etapie ma to mniejsze znaczenie. Najważniejsze, że udało się taką decyzję wypracować - zaznaczył.

Dodał, że to jednak nie znaczy, że Ukraina szybko stanie się członkiem UE, bo teraz stoją przed nią duże wyzwania.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:22 PR24_mp3 2022_06_25-15-06-18_Przydacz.mp3 Marcin Przydacz o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także