more_horiz

Status kandydata do UE dla Ukrainy. Dr Gil: wyzwanie dla Ukrainy ale też dla państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 13:12
- Ścieżka [dojścia do UE] przypomina wciąż maraton i to jeszcze dodatkowo bieg pod górę, który czeka Ukrainę, ale także państwa "27", biorąc pod uwagę bardzo skomplikowaną sytuację, także na linii frontu, no i szereg kryteriów, które Ukraina musi spełnić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, komentując spodziewane przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE.
W PE będzie debata i głosowanie ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do UE
W PE będzie debata i głosowanie ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do UEFoto: Mykola Komarovskyy / Shutterstock.com

Status kandydata dla Ukrainy, pakiet klimatyczny i obowiązkowe magazynowanie gazu - to niektóre tematy rozpoczynającej się w Brukseli dwudniowej sesji Parlamentu Europejskiego. Deputowani rozpoczną sesję od głosowań w sprawie pakietu klimatycznego, (...) a następnie odbędzie się debata nad przyznaniem Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się jutro. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Grzegorz Gil.

Ukraina kandydatem do UE? "Spodziewam się happy endu"

Gość PR24 stwierdził, że w sprawie głosowania nad nadaniem Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE "spodziewa się happy endu" w związku z ogromną presją oczekiwań wobec europarlamentarzystów.

- Natomiast nie wykluczam, że będą pewne ożywione dyskusje. Mam nadzieję, że one nie storpedują tego - w dużej mierze symbolicznego - wydarzenia, które przed nami, czyli przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego - mówił dr Grzegorz Gil.

Wyzwania dla Ukrainy i dla UE

Jak wyjaśnił, taka decyzja niczego nie przesądza, a ścieżka dojścia do faktycznego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej "przypomina maraton i to jeszcze dodatkowo bieg pod górę".

Jego zdaniem będzie to wyzwaniem zarówno dla samej Ukrainy jak i dla 27 państw Unii Europejskiej "biorąc pod uwagę bardzo skomplikowaną sytuację, także na linii frontu, no i szereg kryteriów, które Ukraina pomimo dramatycznej sytuacji musi spełnić, by zadowolić »27«, która ma przecież swoje własne problemy".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:05 PR24_mp3 2022_06_22-11-08-41_Gil.mp3 Dr Grzegorz Gil o ścieżce dojścia Ukrainy do UE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Grzegorz Gil (politolog z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS w Lublinie, ekspert Team Europe)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 11.08

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także