more_horiz

Dr Andrzej Anusz: Donald Tusk wszedł w radykalną narrację

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 09:45
- Tusk chce spolaryzować polskie społeczeństwo, w ramach opozycji wyrasta na najbardziej radykalnego polityka, uważa, że to spowoduje, że Platforma Obywatelska będzie najsilniejszą partią opozycji i narzuci ton innym ugrupowaniom - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Józefa Piłsudskiego).
Dr Andrzej Anusz w PR24: wypłata środków w ramach Funduszu Odbudowy może wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych
Dr Andrzej Anusz w PR24: wypłata środków w ramach Funduszu Odbudowy może wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnychFoto: PR24/AK
Obejrzyj
Rozmowy w PR24

Przewodniczący Donald Tusk wziął udział w konwencji PO w Radomiu. Podczas wystąpienia lider Platformy Obywatelskiej apelował m.in. aby nie głosować na PiS, krytykował inwestycje infrastrukturalne rządu. 

Zdaniem dr. Andrzeja Anusza Donald Tusk po konwencji w Radomiu wszedł w nową, bardzo radykalną narrację. - To wypróbowana metoda, którą Platforma Obywatelska stosowała już wiele razy, próba polaryzowania polskiego społeczeństwa. Donald Tusk polaryzuje także opozycję, widać, że jego radykalizm nie spotyka się tam z powszechnym uznaniem, niektóre pomysły, np. czterodniowy tydzień pracy, zostały skrytykowane przez prof. Leszka Balcerowicza, który dla PO wydawał się autorytetem ekonomicznym - zauważył. 

Gość audycji komentował również zarzuty opozycji wobec zakupu przez Polskę nowoczesnego uzbrojenia. - W sytuacji, w której znajduje się obecnie Europa, jest to zupełnie niezrozumiałe. Ataki opozycji wynikają z tego, że ma ona poczucie, że kiedy rządziła, w kwestiach wzmocnienia obronności zrobiła bardzo mało. Dziś mamy atak, który ma przede wszystkim charakter polityczny, zarzucanie, że polskie władze w sposób chaotyczny dokonują zakupów broni, jest bardzo niesprawiedliwe. Znajdujemy się dzisiaj w bardzo szczególnej sytuacji, przez Polskę idzie największa linia dostaw na Ukrainę, jesteśmy jej zapleczem humanitarnym, to szczególna sytuacja - stwierdził dr Anusz.

Posłuchaj

06:01 PR24_mp3 2022_07_19-07-53-37.mp3 Dr Andrzej Anusz o polityce opozycji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Pierwsze czołgi Abrams, na których będą się szkoliły polskie załogi, są już w naszym kraju. 5 kwietnia MON podpisało umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Umowa przewiduje kupno tych maszyn wraz ze sprzętem towarzyszącym. Jej wartość wynosi ok. 4,75 mld dolarów.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Andrzej Anusz

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 7.53

PR24

Zobacz także

Zobacz także